Цијене горива у Хрватској ниже него у БиХ

09.08.2022. 09:55
0
ИЗВОР: srpskainfo.com

У Хрватској је од данас јефтиније гориво, па тако на бензинским пумпама литар еуросупер дизела 95 горива од данас се продаје по цијени од 11,30 куна (2,95 КМ), што је 70 липа мање него протеклих седам дана, док је цијена основног еуродизела пала 66 липа, на 12,14 куна (3,17КМ), а појефтинила су и премиум горива.

На основу података с тражилице цијена горива Министарства економије и одрживог развоја, цијена основног еуросупера 95 на бензинским пумпама Ине, Петрола, Croduxa, Тифона и још неких дистрибутера од уторка је 11,30 куна (2,95 КМ).

Промијенила се и цијена основног еуродизела, који на већини пумпи од данас стоји 12,14 куна (3,17КМ).

Уз основни еуросупер 95 и еуродизел, од јутрос су ниже и цијене деривата с доданим мултифункционалним адитивима и такозваног премиум горива.

Тако Ина од уторка за литар горива еуросупера 100 сада тражи 13,17 куна (3,44 КМ), а био је на 13,87 куна (3,62 КМ).

Инин еуросупер 95 цласс плус од данас се продаје по 12,66 куна (3,30 КМ) по литру, а еуродизел цласс плус по 14,27 куна (3,27 КМ).

Подсјетимо, Влада Хрватске јуче је донијела нову Одредбу о утврђивању највиших малопродајних цијена нафтних деривата. Уз наведене ниже цијене основног еуросупера и дизела, складно тој уредби плави дизел од уторка стоји 8,50 куна (2,22 КМ), што је 66 липа мање него прошле седмице.

Највиша цијена

Из Владе су јуче истакли да се нове цијене формирају у складу са том Одредбом, досадашњи начин израчуна највиших цијена се примјењује и за сљедећих седам дана, па се највиша цијена утврђује према формули једнако за сва малопродајна мјеста у РХ, на темељу седмодневног обрачунског раздобља, с ограниченом маржом од 0,65 куна (0,17 км) по литру за бензин и дизел, а за плави дизел 0,40 куна (0,10 КМ).

По подацима из саопштења, “да нема мјера Владе бензин био 13,19 куна (3,44 КМ) по литру, дизел 14,49 куна (3,78 КМ) по литру, а плави дизел 9,40 куна по литру (2,45 КМ)”.

Највише малопродајне цијене прописане Одредбом примјењују се само за нафтне деривате без доданих мултифункционалних адитива (еуросупер 95, еуродизел, плави дизел), док се за бензине с више октана те сва такозвана премиум горива цијене и даље могу формирати слободно.

Коментари 0
Повезане вијести
Становници бивше Републике Српске Крајине и данас се боре за основна права Становници бивше Републике Српске Крајине и данас се боре за основна права
И на краватама „за дом спремни“ (ФОТО) И на краватама „за дом спремни“ (ФОТО)
Ухапшена два лица из Сарајева због изнуде и насилничког понашања Ухапшена два лица из Сарајева због изнуде и насилничког понашања
Најчитаније
  • Распоред богослужења за васкршње празнике у Источном Сарајеву и Сарајеву
    14h 57m
    1
  • Погинули народни посланик Срђан Тодоровић, његова супруга и дијете
    6h 45m
    0
  • Божовић се опростио од Срђана Тодоровића и његове породице
    2h 59m
    0
  • Посна чорба од поврћа
    3h 12m
    0
  • Добра вијест за бициклисте и шетаче: Изградња стазе Пале-Сарајево напредује по плану
    4h 51m
    4