Потрошачима у БиХ све више се на рафама нуде производи са грамажом мањом од уобичајене, док цијена тих артикала није смањена, сагласни су у удружењима за заштиту интереса потрошача.
И сами купци су свјесни тога, јер одавно, на примјер, чоколада од сто грама то више није. Такође, примјера ради, иако смо донедавно били навикли да купујемо кесицу чипса од 50 грама, сада је тај производ код неких произвођача тежак свега 30 грама.
-Иако на полеђини пише тачна грамажа производа, оно што завара купца је визуелно исто паковање, али и цијена која не наслућује да је мање производа- истичу из удружења.
Муриса Марић, извршна директорица Удружења за заштиту потрошача ДОН Приједор, рекла је да произвођачи мању грамажу одређених производа правдају и тиме што је смањен број чланова у породицама.
-Највећа обмана је то што су производи којима је смањена грамажа остали и даље у истом паковању и тек када купац окрене полеђину производа, онда види да има мање грама него раније- казала је Марићева.
Додаје да скоро па да нема више артикла којем није смањена грамажа.
-Иако је прво мања грамажа почела са чоколадама, онда су постепено скоро па свим производима почели да смањују граме, тако смо раније имали готове супе за четири особе, а сад је то често паковање за двије-три особе- појаснила је Марићева.
Додала је и да је поражавајуће то што паковање шећера више није од килограм, него од 900 грама.
-Ту смо имали највише реакција домаћица, а посебно у јесењем периоду, када се праве сокови или џемови-додаје Марићева за "Независне" и истиче да је у земљама региона, попут Србије, дошло до смањена грамаже чак и уља.
Како објашњава Марићева, на овај начин произвођачи не крше закон, јер су на полеђини назначили грамажу производа.
-Иако произвођачи на тај начин нису прекршили закон, они потрошаче доводе у заблуду да купују производ од 100 грама, а заправо купују мањи- закључила је Марићева.
Јован Василић, предсједник Удружења потрошача "Звоно" Бијељина, казао је да је један од проблема то што код смањене грамаже производа остају исте цијене.
-Примјера ради, раније смо имали паковање чоколада од 100 грама, а сад су смањене и на 70 грама, а цијене су остале исте. Тако је фактички дошло до повећања цијена до 30 одсто- казао је Василић.
Да је мање грама, а иста цијена одређених производа један вид тихог поскупљена, сматра и Душан Срдић, предсједник Удружења потрошача "Реакција" из Бањалуке.
-Требало је можда на предњој страни омота назначити да је у питању мања грамажа, тако, рецимо, потрошачи бивају у заблуди да купују чоколаду од 300 грама, а заправо је у питању она од 270 грама- истакао је Срдић.
Већина купаца углавном пазари по навици одређени бренд, али се у највећем броју случајева не информише које је заправо грамаже производ.
Бањалучанка Маја С. истиче да углавном не обраћа пажњу када је грамажа у питању док не отвори производ да га поједе.
-Купила сам бомбоне које су раније имале 100 грама па сам се изненадила кад сам видјела да су тешке само 80 грама. Или, рецимо, у великој кесици буде само неколико комада чипса- казала је она.
Гордана Булић, предсједница Удружења потрошача "Клуб потрошача" Тузланског кантона, истиче да мање грама одређених производа по истој цијени доводи потрошача у заблуду.
-Такав 'црни раст' цијена не може више нико да контролише- рекла је она.
Неки од производа са смањеном грамажом
Чоколаде 70, 80, 90 г
Кикирики 27, 85 г
Чај 28, 36 г
Бомбоне 80 г
Штапићи 45 г
Чипс 30 и 90 г
Шећер 900 г