У селу Раковац код Пала данас је служен парастос за 162 цивила, међу којима је 67 дјеце до 14 година, које су убиле усташе у Другом свјетском рату, те истакнуто да цивилне жртве из овог, али и других мјеста, никада не смију бити заборављене.
Влатко Савић, потомак Луке који је успио да побјегне из колоне тјеране кроз Криводоле, прича да је његов отац замолио наредника да га пусти да оде то тоалета и то искористио како би побјегао.
- Он је побјегао, као и Живан Клачар, и тако су преживјели. Остао је жив да би свједочио о страхотама у селу Раковац које су се десиле 11. новембра 1943. године. У кућама Савића тада је живјело 72 људи од којих је 55 побијено - рекао је Савић.
Он каже да су дјеца бацана жива у ватру, убијана, те да су тада страдале породице Клачар, Савић, Старчевић, Кравдије, Комадани, а угашено је огњиште Павичевића и Ђукића.
Предсједник Скупштине Борачке организације општине Пале Радосав Живковић рекао је новинарима да је ово једно од мјеста масовног страдања српског народа у Другом свјетском рату, које је, нажалост, било заборављено у претходних 80 година.
Он наводи да је из тог разлога паљанска Борачка организација у част свим невино пострадалима издала споменицу под називом "80 година ћутања", а под истим насловом је снимљен и филм.
- Обухватили смо злочине који су се десили у новембру 1943. године и то мјеста Раковац и Криводоли, те Јеловци у Мокром. У тим злочинима страдало је више од 300 српских цивила које су убиле усташе. Циљ свих наших активности је да као народ не дозволимо да буде заборављено оно што се десило, а дешавало се много тога у протеклих 100 година - истакао је Живковић.
Он је навео да Борачка органазција општине Пале припрема споменицу свим цивилним жртвама страдалим у Другом свјетском рату, којих је више од 1.000, напомињући да није ријеч о броју људи, већ о карактеру тог злочина.
Живковић је најавио да ће у Цркви Успења Пресвете Богородице у Мокром у петак, 15. новембра, бити служен парастос за 173 жртве из Јеловаца и околних села, од којих је 63 дјеце до 14 година, које су усташе звјерски побиле у новембру 1943. године.
У програму обиљежавања сјећања на жртве усташког злочина учествовали су и ученици основних школа "Србија" и "Пале".
Директор Основне школе /ОШ/ "Србија" на Палама Ненад Ђапић рекао је да је дужност и обавеза васпитно-образовних установа да његују традицију и културу сјећања српскога народа, те захвалио Борачкој организацији што настоји да увеже школе како би дјеца упознала историју свога краја и чула о ономе што се дешавало народу овог краја.
- Злочин на Раковцу у Другом свјетском рату није случајно извршен. Силна је то освета која се десила на Дан примирја који се обиљежава данас. То је све била љубомора на српске успјехе и српску побједу у Првом свјетском рату, али и мржња којом су покушали да нас затру довела је до тога да се овакав страшан злочин деси у нашим крајевима - истакао је Ђапић.
Директор ОШ "Пале" Александар Рајић рекао је да ова установа, као и друге двије паљанске школе, неколико година у сарадњи са општинском Борачком организацијом учествују у обиљежавању културе сјећања која је важна како би се дјеца упознала о овим злочинима и да се они не би поновили.