Црква из дворишта Фате Орловић мора бити уклоњена

01.10.2019. 11:26
0
ИЗВОР: klix.ba

Европски суд за људска права данас је донио одлуку, односно коначну пресуду којим се налаже да БиХ мора извршити одлуке којима се налаже уклањање цркве из дворишта Фате Орловић у Коњевић Пољу.

Ову информацију потврдио је за Klix.ba судија у Европском суду за људска права Фарис Вехабовић.

Европски суд за људска права једногласно је одлучио да је дошло до повреде члана 1 Протокола 1 (заштита имовине) уз Европску конвенцију о људским правима.

Случај се односи на цркву коју је Српска православна црквена општина изградила на имовини коју су подноситељи пријаве, односно Фата Орловић били принуђени напустити током рата у периоду 1992. - 1995.

Суд је утврдио да је пропуст власти да испоштују коначне и обавезујуће одлуке из 1999. и 2001. године којима је утврђено право на поврат предметне имовине у посјед подноситеља тужбе, а за који власти нису понудиле никакво оправдање. То је имало за посљедицу озбиљно нарушавање права на имовину.

Суд је такође утврдио, са шест гласова, наспрам једног, на основу члана 46. (обавезност и извршење пресуда) да тужена држава треба осигурати извршење двије одлуке које су донијете у корист подноситеља тужбе, а нарочито да осигура уклањање цркве са њихове имовине, најкасније у року од три мјесеца након што ова пресуда постане коначна.

Тужбу је поднијело 14 чланова исте породице, који су рођени у периоду између 1942. и 1982. године, и живе у Коњевић Пољу и Сребренику.

Коментари 0
Повезане вијести
Црква Вазнесења Христовог и Успења Пресвете Богородице у Чајничу Црква Вазнесења Христовог и Успења Пресвете Богородице у Чајничу
Митрополит Хризостом обишао мјесто изградње будућег храма на Сјемећу Митрополит Хризостом обишао мјесто изградње будућег храма на Сјемећу
Митополит Хризостом освештао земљиште за изградњу цркве на Булозима Митополит Хризостом освештао земљиште за изградњу цркве на Булозима
Најчитаније
  • Трагична судбина српске принцезе која је имала веома необично име
    10h 6m
    0
  • Потврђена оптужница против мушкарца који је претукао супругу у Источној Илиџи
    12h 28m
    4
  • Којић: Недопустиво одсуство највиших званичника са обиљежавања егзодуса сарајевских Срба
    8h 37m
    3
  • Годишњица смрти Слободана Перића: Професора из Гњилана звјерски убили Албанци на кућном прагу
    6h 21m
    0
  • Сјећање на "Кристалну ноћ" на Косову и Метохији
    18h 44m
    0