Црна Гора продужила трајање самоизолације на 21 дан

16.07.2020. 08:54
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Национално координационо тијело за заразне болести (НКТ) Црне Горе јуче је одлучило да измијени наредбе које се односе на карантин и самоизолацију особама које су биле или се сумња да су биле у контакту са особама обољелим од корона вируса или са особама за која постоји сумња да су обољела.

Тако је мјера самоизолације продужена са 14 на 21 дан.

Мјера самоизолације се, према новој наредби, одређује у трајању од 21 дан особама које су биле или се сумња да су биле у контакту са особама обољелим од новог корона вируса или са особама за које постоји сумња да су обољела од ове болести.

- До оздрављења, а најмање 21 дан особама која имају позитиван резултат ПЦР теста на нови корона вирус, имају благе симптоме или су без симптома болести - каже се у наредби.

У трајању од навршених 21 дан од дијагностификовања болести особама које су биле на болничком лијечењу, испуњавају критеријуме за опоравак, у складу са Протоколом поступања са обољелима и контактима КОВИД-19 пацијената Института за јавно здравље Црне Горе и имају негативан резултат теста прије истека периода од 21 дан од дана дијагностиковања инфекције (првог позитивног теста на САРС-КоВ-2).

У трајању до добијања једног негативног резултата теста, али не краће од 21 дан од дијагностификовања болести, особама које су била на болничком лијечењу, испуњавају критеријуме за опоравак и имају позитиван резултат контролног теста, у складу са Протоколом поступања са обољелима и контактима КОВИД-19 пацијената Института за јавно здравље Црне Горе.

Истиче се да на снази остаје и мјера обавезног смјештаја у карантин или самоизолацију црногорских држављана и резидената Црне Горе који долазе из држава са којима није дозвољено одвијање међународног путничког саобраћаја, у складу са прописаним епидемиолошким критеријумима, у трајању од 14 дана, на основу рјешења Санитарне инспекције, у складу са Протоколом поступања са обољелима и контактима КОВИД-19 пацијената Института за јавно здравље Црне Горе.

Улазак у Црну Гору из БиХ од 29. јуна могућ је уз обавезни ПЦР, ЕЛИСА или ЕКЛИА тест стар максимално 48 сати. Транзит кроз Црну Гору без посједовања теста омогућен је уз контролу времена уласка, проласка контролних пунктова и изласка, без задржавања у Црној Гори.

Коментари 0
Повезане вијести
Ацо Ђукановић не може на слободу ни за кауцију од пет милиона евра Ацо Ђукановић не може на слободу ни за кауцију од пет милиона евра
Брату Мила Ђукановића тридесет дана притвора Брату Мила Ђукановића тридесет дана притвора
Ацо Ђукановић ухапшен због недозвољеног држања оружја Ацо Ђукановић ухапшен због недозвољеног држања оружја
Најчитаније
  • Прича о Споменку Гостићу и бесмислу рата: “Док рат траје, ја одавде нећу“
    2h 17m
    0
  • Црква у Хаџићима страдала и дизала се са вјерујућим народом
    18h 1m
    9
  • Посне кнедле од кромпира
    2h 16m
    54
  • Ана Шкиљевић и Вук Мичић најбољи спортисти општине Источна Илиџа за 2025. годину
    14h 39m
    0
  • Дизел сљедеће седмице 3,80 КМ, бензин 3 КМ?
    22h 57m
    1