На централној вечери манифестације "Чучкови књижевни сусрети" на Хан Пијеску вечерас је повељу и плакету "Чучкова књига", у име лауреата Игора Калајџије из Бијељине за књигу "Драме", преузела његова супруга Јелена Калајџија.
Јелена Калајџија је нагласила да је у вечерашњем опису Бранка Чучка препознала и супруга, језик којим они говоре и живот којим живе.
Она је навела да Игор није раније издао књигу иако одавно пише, не зато што је био несигуран и неспреман, него је чекао да то дјело буде баш тако како је желио да буде.
Књига "Драме" објављена је прошле године под окриљем градске библиотеке "Карло Бјелински" у Сомбору, Едиција "Голуб".
Награду су уручили предсједник Скупштине општине Хан Пијесак Слађан Симић и директор Народне библиотеке "Бранко Чучак" Озренка Ђурић Радуловић.
Симић је рекао да је ова манифестација давно прерасла локалне оквире, окупљајући љубитеље писане ријечи и чувајући сјећања на ствараоца Чучка, те да постаје све значајнија културна тачка на културној мапи Републике Српске.
- Нека ова књижевна манифестација буде инспирација новим генерација, подстицај стваралаштву и свједочанство да Хан Пијесак има срце и душу за културу, поезију и писану ријеч - поручио је Симић.
Радуловићева је истакла да су књижевност и умјетност одувијек били темељ идентитета, огледало времена и глас савјести друштва.
Она је захвалила писцима који својим дјелима доприносе културном богатству заједнице и што се и овај пут заједно са запосленима у овој установи сјећају Бранка Чучка.
Директор Матичне библиотеке Источно Сарајево Наташа Кулашинац рекла је у обраћању окупљенима да уз 17. Чучкове књижевне сусрете Народна библиотека у овом мјесту уједно прославља 102 године постојања, кроз које је ова установа оставила упечатљив траг у оквирима библиотекарства на ширем плану.
Књижевник Мирослав Јанковић је рекао да је Чучак живио живот разних својих и туђих књижевних ликова и јунака.
- Он је изгледао као литерарни лик који је изашао, искорачио, испливао из неке приче руских писаца који су стварали своје необичне јунаке и био је легура многих срећних и несрећних људи - навео је Јанковић.
Потпредсједник Удружења књижевника Републике Српске Аћим Тодоровић рекао је за Чучка да је оставио велики траг у књижевности, као човјек који је умио својим досјеткама и писањем, пезијом и колумнама, да да значај и да кроз хумористичко-сатиричино писање на одређен начин прозове људе на врху власти, али и обичног човјека, чак и сам себе да унесе у то симпатично.
Трећи дан "Чучкових књижевних сусрета" почео је полагањем цвијећа на гроб Бранка Чучка у Градском гробљу Богаз на Хан Пијеску.
У оквиру програма "Чучково подне" у читаоници Народне библиотеке представљене су књиге "Последња ноћ фра бега Иве Андрића" аутора Мирослава Јанковића, "Јединосушни" аутора Невена Милаковића и књига "Испод ратног кишобрана" аутора Риста Трифковића.
На централној вечери манифестације своје стихове су говорили пјесници Невен Милаковић, Жељка Аврић, Мирослав Радовановић, Аћим Тодоровић и Љутомир Рундић.