Ученици Основне школе „Милан Илић Чича Шумадијски“ са Хан Пијеска годинама нижу награде из српског језика, књижевности, лијепог писања и рецитовања, за што највећу заслугу има наставник српског језика и књижевности Ленка Печеница Ковачевић.
Посљедње признање стигло је за ученицу Софију Тодоровић на Републичком калиграфском конкурсу са међународним учешћем „Умјетност писма – калиграфија“ у Новом Саду, у оганизацији Министарства просвјете и културе Србије и Удружење војвођанских учитеља.
Омиљена наставница са Хан Пијеска рекла је да се ученици са којима ради у школској секцији такмиче у знању из српског језика, књижевности, у чувању ћирилице, рецитовању, калиграфији, литерарном и ликовном стваралаштву и да доносе бројна признања, те представљају школу и општину у најбољем свјетлу.
- У свим срединама има талентоване дјеце жељне знања, само то треба препознати и дати им шансу да то покажу - рекла је Ковачевићева.
У овој школи воле да кажу да „Ленкини ученици“ доносе награде са свих страна, што доказују и ученице Дајана Дука, која је освајала награде на различитим конкурсима и Милица Косорић чији је рад са пјесничког конкурса „Чувари ћирилице“ у Бајиној Башти 2022. године објављен у првом зборнику „Ћирилица се пише срцем“.
Ленкина ученица Анђела Батинић освојила је награду на руско-српском конкурсу пјесмом „Слобода“, а ученица Ена Вуковић је прошле године објавила збирку пјесама „Буди срећан гдје год да си“, коју је промовисала на Међународном сјаму књиге у Београду.
Ковачевићева ради у основној школи у Хан Пијеску већ 17 година и највећи дио времена је провела водећи драмско-рецитатроску секцију, али по жељи својих ђака са посебном вољом их учи калиграфији и чувању ћирилице, што такође није остало без признања.
Свих тридесет иницијалних слова, које је радила ученица Марија Бјелаковић за конкурс „Срце пише ћирилицу“ било је изложено у Музеју Републике Српске, а она је за свој красопис понијела и више награда на такмичењима у ћириличној калиграфији у Бањалуци, Новом Саду, Баваништу и Тителу.
На калиграфско-ћириличном конкурсу у Невесињу награђена је Јована Деурић, а на конкурсу „Ћирилица – чедо моје“ Стефан Витомир, док је Никола Чоњић освојио бројне награде на такмичењима из граматике, српског језика, књижевности и калиграфије.
Ученица Исидора Видовић такође је добила више награда, међу којима прво мјесто на екипном регионалном, а друго мјесто на републичком такмичењу из српског језика.
Ковачевићева рекла је да са својим успјешним ученицима очекује нова признања из Титела, гдје су своје радове ћириличног рукописа и иницијалних слова послале ученице Радмила Лукић и Марија Бјелаковић, али и из Баваништа, гдје у посљедњих осам година освајају награде за ћириличне рукописе.
Она је напоменула да су ученици школе са Хан Пијеска прије двије године у Баваништу освојили чак три прве награде за иницијална слова и ћириличне рукописе, а заједно се надају и признањима за калиграфске радове са конкурса из Новог Сада.
Поред литерарних и калиграфских радова, „Ленкини ђаци“ често се такмиче и у илустрацијама из епских народних пјесама и прича, зашто су такође добијали признања.