Четврти фестивал фолклора „Источно Сарајево фолк фест 2025“ одржан је данас у Источној Илиџи, а спортска дворана у Касиндолу била је мјесто окупљања фолклорних удружења из Србије, Хрватске и Источне Илиџе.
Чувари традиције и обичаја представили су се публици у Источном Сарајеву, а поред културно-умјетничког друштава „Братство“ из Војковића, наступили су и АКУД „Прота Светозар Влакшалић“ из Мошорина, ДОНКТ „Рогаљ“ Жабаљ, КУД „Петар Петровић Његош“ из Ловћенца, КУД „Вук Караџић“ из Бачке Тополе, КУД „Ђура Јакшић“ Бачки Маглић, КУД „Граничар“ Чазма и КУД „Сесвет“ из Загреба.
Вршилац дужности директора Центра за културу и информисање Источна Илиџа Божидар Новаковић рекао је да међународни фолклорни фестивал, чији је оснивач Центар за културу и информисање Источна Илиџа, има циклични карактер и да се одржава два пута годишње.
- Његујемо односе са културно-умјетничким друштвима и трудимо се да чувамо културу, традицију и обичаје нашег, али и других народа – рекао је он.
Звонко Грошинић, предсједник КУД-а Граничар из Чазме у Хрватској, навео је да ће се публици представити играма и пјесмам из Мославине.
- То је регија у Хрватској која се налази између Загреба и Славоније, и често нас мијешају са Славонијом – рекао је он.
Он се захвалио домаћину на гостопримству и организацији.
Фото: katera.news
Рада Биговић, најстарија чланица КУД-а „Петар Петровић Његош“ из Ловћенца код Новог Сада, навела је да су други пут у Источном Сарајеву и да ће се представити играма из Шумадије.
- И прошле године смо наступали на овом фестивалу и из Источног Сарајева носимо лепе успомене – навела је она.
Љубинко Крунић, кореограф културно-умјетничких друштва „Прота Светозар Влашковић“ из Мошорина и „Рогаљ“ из Жабља навео је да су трећи пут у Источном Сарајеву и да ће се представити играма из Баната и Гњилана са Косова.
Матија Дрочић, стручни водитељ КУД-а „Сесвете“ из Хрватске, рекао је да ово друштво постоји већ 25 година, те да имају пет секција , три дјечије, припремну, одраслу и два тамурачка оркестра.
- Позив на фестивал у Источно Сарајево смо прихватили са задовољством. Желимо да спојимо наше културе јер традиција спаја људе – рекао је он.
Он је навео да ће се публици представити одрасла група уз тамурашки оркестар пјесмама и плесовима из Кордуна и Туропоља.