Неформална група грађана с Јахорине обратила се, отвореним писмом, министру за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Бојану Випотнику, са захтјевом за заустављањем поступака усвајања нацрта регулационих планова Спортско-рекреационог подручја Јахорина на подручју општине Трново, ревизија плана.
Захтјев је, наводе, везан за план бетонирања 20 хектара планине и нови грађевински удар на Јахорини.
- Плановима се предвиђа велика сјеча шума и искључива градња стамбено-пословних објеката, без икаквих пратећих садржаја у смислу пјешачких и бициклистичких стаза. Предвиђа се градња вишеспратница по постојећим и већ недовољним паркинг просторима, сјеча мало преостале шуме, додјела парцела и по 10 пута већих од постојећих. Градњом нових објеката се ускраћују нужни прилази викендицама и асфалтираће се уз саму скијашку стазу. Градња објеката се предвиђа и на клизиштима и прељевима за воду. Растојања између објеката практично и не постоје, тако да се у случају земљотреса или пожара неће моћи склонити ни птица. Јахоринске викендице се заграђују с јужних страна на растојању од метра и мање, наводи се у отвореном писму.
Писмо Групе грађана с Јахорине, као и одговор министра Випотника преносимо у цјелости.
Поштовани господине Випотник,
Обраћамо Вам се, по други пут, са захтјевом да зауставите и укинете поступке усвајања регулационих планова Спортско-рекреационог подручја Јахорина на подручју општине Трново (Ревизија плана), на увиду од 7. 7. 2023 до 7. 8. 2023. (секција1) и од 5. 8. 2023. до 5. 9. 2023. и јавним расправама 11. 9. 2023. и 5. 10. 2023.
Апелујемо, да у складу са законима Републике Српске, мандатом, визијом и мисијом Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију, спријечите екоцид на Јахорини. Позивамо Вас и да лично дођете на Јахорину и увјерите се у све наше наводе.
Општина Трново (РС) је 2022. године, узимајући у обзир жеље инвеститора, дала да се уради нацрт регулационог плана за обухват од 20 ха на Јахорини. Пројектну документацију за секцију 1 од 5 ха урадио је Радис д.о.о, док је обухват од 15 ха урадио Унис институт д.о.о. Сума сумарум, 200.000 м2 Јахорине биће бетонирано.
Плановима се предвиђа велика сјеча шума и искључива градња стамбено-пословних објеката, без икаквих пратећих садржаја у смислу пјешачких и бициклистичких стаза. Предвиђа се градња вишеспратница по постојећим и већ недовољним паркинг просторима, сјеча мало преостале шуме, додјела парцела и по 10 пута већих од постојећих. Градњом нових објеката се ускраћују нужни прилази викендицама и асфалтираће се уз саму скијашку стазу. Градња објеката се предвиђа и на клизиштима и прељевима за воду. Растојања између објеката практично и не постоје, тако да се у случају земљотреса или пожара неће моћи склонити ни птица. Јахоринске викендице се заграђују с јужних страна на растојању од 1 метар и мање!
Будући да закон не регулише спортско-рекреационо подручје као такво, у обзир нису узета станишта животиња и птица, нити је урађена икаква процјена утицаја на животну средину.
Снабдијевање ВОДОМ је посебна прича јер су јахоринске викендице од прошлог вијека прикључиване на водоснабдијевање под условом да инвестирају у властите хидрофоре. У прилог тим тврдњама доставили смо Вам и документ Водовода Пале из 2023, у којем између осталог, стоји:
“Снабдијевање постојећих објеката 2. Зоне дистрибутивне мреже на подручју општине Трново тренутно се врши мрежом недовољног профила… плановима развоја предметног подручја повећаће се и конзумно подручје што може представљати проблем”.
За обухват од 15 ха, водовод Пале је изјавио да је недовољно постојеће снабдијевање водом, већ да је потребан НОВИ ИЗВОР ВОДЕ. Треба ли помињати да се канализација цијевима недовољног промјера, од свега 30 цм, без пречишчавања, у сред Пала, директно излива у Миљацку?
Такође, не узима се уопште у обзир да се обухват граничи с дијелом Јахорине који се налази на општини Пале. Овај дио Јахорине ће бити одсјечен од паркинга на платоу Шатор који се једноставно укида градњом објеката који премашују 1500 м2.
Упркос негативним ставовима стручних служби, јавних предузећа као што су водовод, електродистрибуција, ОЦ Јахорина, укључујући и Савјет плана, Скупштина општине Трново и Начелник доносе одлуку да се планови ставе на јавни увид, сваки у своје доба, од јула до августа 2023, у јеку годишњих одмора. Током јавних увида, писмено је достављена једна (1) примједба за обухват од 5 ха – тзв. контактни план за сецију 1. За обухват од 15 ха достављено је преко осамдесет (80) примједби.
Јавни увид и јавне расправе у Трнову представљају обичну фарсу. На примједбе грађана и стручњака дају се листом негативни одговори. На увиду се њихове примједбе оштро сасијецају и минимизирају и недуго после увида, Скупштина општине даје на усвајање приједлог одлуке о усвајању регулационог плана, што је 26. 10. 2023, већ учињено за секцију 1.
За обухват од 15 ха Унис институт до данашњег дана није доставио одговоре на преко 80 примједби, датих у законском року.
Многи су потегли и по 600 км да дођу на јавну расправу 9. 10. 2023. у Трново. Треба ли напомињати да је Трново од Јахорине удаљено 60 км, па су само локалци у ту сврху потегли по 120 км?
Представници носиоца израде плана, Унис института, нису дали одговор ни на једну примједбу, већ се ова законска процедура покушала „прескочити“. У потпуности пренебегавајући чињеницу да су добили преко 80 примједби, представници Униса саопштавају да је јавна расправа само још једна прилика да свако од присутних дâ своју примједбу на коју ће они накнадно, писмено одговорити.
Наравно, општина Трново и даље гледа кроз прсте Унис институту и даје им још једну шансу да доставе одговоре на примједбе, с роком 19. 10. 2023. Одговоре Униса до данашњег дана нико од грађана који су уложили примједбе није ни видио ни добио.
Упркос томе, поновљена јавна расправа ће бити заказана у најкраћем року, претпоставља се већ почетком новембра!
По свему судећи, биће исти сценарио као и за секцију 1. На све примједбе написане у складу са законом и здравим разумом добићемо негативне одговоре, а на Јахорини ће градити ко жели, како жели и гдје жели. Закључујемо да се тенденциозно увлачимо у дугачак и непотребан управни поступак какав свако мало пролазимо, а који се окончава на Уставном суду.
Господине Випотник, апелујемо да у сврху очувања природе, рационалног коришћења простора и енергије, заштите животне средине на социјалним, економским и еколошким принципима, учините све што је у Вашој моћи да спријечите доношење ових погубних регулационих планова општине Трново. Тиме бисте омогућили да и у 21. вијеку Јахорина задржи надалеко препознатљив имиџ планине на коју долазе прави љубитељи зимских спортова, олимпијски дух, разноликост станишта биљних и животињских врста, љубазне домаћине, препознатљиве и чувене ЈАХОРИНСКЕ ВИКЕНДИЦЕ, као дио културолошког насљеђа.
С поштовањем,
Становници, домаћини и љубитељи Јахорине
(Имена позната редакцији)
Одговор министра Випотника преносимо у цјелости.