Дјецу шаљу на школовање у Српску

16.03.2021. 08:58
0
ИЗВОР: Глас Српске

Велики број родитеља српске националности који живе и раде на просторима ФБиХ све чешће се одлучују да своју дјецу шаљу на школовање у Републику Српску.

Каже ово за “Глас Српске” предсједник Одбора за заштиту Срба у ФБиХ Ђорђе Радановић, објашњавајући да се углавном ради о лицима која живе у западнокрајишким општинама у близини ентитетске границе.

- Дјецу свакодневно аутобусима шаљу у сусједне општине, како би могла да на матерњем српском језику изучавају наставне предмете. Дијелу српске дјеце у појединим кантонима омогућено је учење ћирилице, српског језика и вјеронауке, али ради се о симболичном броју наставних сати. У ствари, све зависи од кантона до кантона - каже Радановић.  

Објашњава да то није једини проблем који мучи ове родитеље, те да је проблематично и то што се дјеца још одмалена у школама у ФБиХ уче и о некаквој великосрпској агресији, која наводно траје од писања “Начертанија”.

- То је врло непријатно и можете ли се само ставити у позицију тих родитеља, јер њихова дјеца од малих ногу уче да је српски народ лош - навео је Радановић.

Директор Републичког педагошког завода Републике Српске Предраг Дамјановић каже да ће институције Српске у наредном периоду, а у сарадњи са међународном заједницом, покушати да утичу на рјешавање овог проблема и статуса српске дјеце у федералним општинама са већинским српским становништвом.

Како је појаснио, у општинама гдје дјеца српске националности не изучавају националну групу предмета потребно је кренути од иницијативе родитеља.

Дамјановић се, иначе, јуче састао са начелницима општина Дрвар и Босанско Грахово како би се упознао са статусом ученика српске националности у ФБиХ. Према ријечима начелнице општине Дрвар Душице Рунић, српска дјеца у Дрвару изучавају националну групу предмета од 2003. године, али, како је појаснила, осим националне групе предмета, тачније српског језика, историје, географије и вјеронауке, остали предмети изучавају се на хрватском језику.

- Највећи проблем је што српска дјеца немају право на изучавање свих предмета на матерњем српском језику - казала је Рунићева, додајући да исту судбину дијеле и српска дјеца у Босанском Грахову, али и осталим општинама са простора ФБиХ.

Право

Помоћник министра за предшколско и основно васпитање и образовање Српске Наташа Цвијановић рекла је да свако дијете има право изучавања матерњег језика.

- У Српској дјеца бошњачке и хрватске националности изучавају свој матерњи језик, па самим тим то право имају и дјеца српске националности у ФБиХ - рекла је Цвијановићева.

Коментари 0
Повезане вијести
Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу
На колико територије Српске "вреба" опасност од мина На колико територије Српске "вреба" опасност од мина
Почела исплата додатака за март Почела исплата додатака за март
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    21h 17m
    8
  • Бабаљ има питање за Владу: Шта значи члан 8. Закона о платама у МУП Републике Српске?
    11h 36m
    1
  • Општина Источно Ново Сарајево: У априлу низ активности помоћи грађанима
    18h 20m
    0
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    13h 47m
    6
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    17h 24m
    1