Републички штаб за ванредне ситуације забранио је до 30. марта у Републици Српској сва јавна окупљања, рад у угоститељским објектима свих категорија, рад трговинама, осим трговина прехране и роба широке потрошње, апотека и пољопривредних апотека.
Републички штаб донио је закључак о обавезном спровођењу мјера за реаговање на појаву болести изазване новим вирусом корона /Covid 19/ с циљем спровођења ванредних мјера за спречавање и сузбијање заразних болести, те заштите и спасавања становништва који ступа на снагу даном доношења, саопштено је из Бироа Владе Републике Српске за односе с јавношћу.
До 30. марта забрањује се рад свадбеним салонима, рад фитнес центрима /фитнес, боди-билдинг клубовима и сличним облицима организовања/, рад базенима, велнес и спа центрима засебно и у склопу хотелског смјештаја, рад дјечијим играоницама, пијацама, приватним стоматолошким амбулантама, рад приређивача игара на срећу, спортских организација и школа спорта, те тренинга и организовања такмичења за спортисте свих категорија.
Закључком се ограничава рад у трговачким центрима од 7.00 до 18.00 часова, гдје могу радити само трговине прехране/робе широке потрошње, апотеке и пољоприврене апотеке ако се налазе у тржном центру, трговине прехране/робе широке потрошње, трговине сточне хране и трговине на велико од 7.00 до 18.00 часова, драгсторима и субјектима који обављају дјелатност производње хљеба, пецива, свјеже тјестенине и колача /искључиво у погледу продаје њихових производа/ од 7.00 до 22.00 часова.
Из Штаба наводе да рад у овим субјектима треба организовати уз предузимање мјера као што су ограничавање броја људи који истовремено могу бити у затвореном продајном простору, тако да се на улазу регулише број особа које истовремено могу улазити, испред благајни означити и организовати размак између купаца од најмање једног метра, у затвореном продајном простору потребно је омогућити брз проток купаца, брз излазак из објеката и мјере дезинфекције и појачане хигијене.
Јавним кухињама дозвољен је рад преко шалтера, без услуживања/послуживања у објектима, достава животних намирница је дозвољена од 7.00 до 18.00 часова за оне субјекте који су регистровани за обављање те дјелатности уз максималне мјере хигијене и сигурности које ће контролисати контролни органи.
Хотели, мотели и хостели могу пружати услуге смјештаја у свом простору за своје госте, а услуге хране и пића само за госте хотела, мотела и хостела.
Бензинске пумпе и гасне пумпне станице могу да раде без ограничења када је ријеч о продаји горива, других нафтних деривата и гаса, са ограничењем за дио бензинске пумпе у којем је смјештен продајни објеката од 7.00 до 18.00 часова.
Апотеке и пољопривредне апотеке могу да раде без промјене радног времена, уз ограничење броја људи који истовремено могу бити присутни у истом продајном простору, тако да се на улазу регулише број особа које истовремено могу улазити, испред благајни треба означити и организовати размак између купаца од најамање једног метра, а у затвореном продајном простору омогућити брз проток купаца, брз излазак из објеката и мјере дезинфекције и појачане хигијене.
Републички органи управе и органи јединица локалне самоуправе и остали субјекти који врше јавна овлаштења дужни су да организују свој рад тако да у свим организационим јединицама републичких органа управе и органа јединица локалне самоуправе и осталих субјеката који врше јавна овлаштења организују рад са минималним бројем потребних извршилаца на лицу мјеста, а остала лица да упуте на рад од куће или рад код куће.