Додјела "Велике награде Иво Андрић" 23. oктобра у Вишеграду

13.10.2025. 13:31
0
ИЗВОР: srna.rs

У Андрићевом институту у Вишеграду 23. октобра биће уприличена традиционална додјела "Велике награде Иво Андрић", која се ове године уручује јубиларни, 10. пут, најистакнутијим ауторима домаће и свјетске књижевне сцене.

Награда се додјељује у двије категорије – за животно књижевно стваралаштво, као укупни допринос књижевности и култури, и за најбољу књигу објављену у Републици Српској и Србији.

Награду за животно дјело добиће италијански писац Алесандро Барико, чија се књижевност одликује лирским, готово музичким језиком и поетизацијом свакодневице, у којој се граница између стварног и имагинарног непрестано брише.

Награда за најбољу књигу припала је Небојши Јеврићу за дјело "Мртви дим", у којем као свједок даје глас људима са маргине, описујући судбине на размеђу 20. и 21. вијека кроз кратке, емотивно набијене приповијетке.

Свечана церемонија додјеле биће одржана од 14.00 часова, а потом ће у Галерији "Петар Лубарда" бити отворена изложба слика "Женски принцип" ауторке Иване Живић, која ће се представити дјелима великог формата у техници уље на платну.

У оквиру музичког програма, у биоскопској сали "Доли Бел" од 19.00 часова услиједиће концерт Уроша Адамовића и "Ехо ансамбла" под називом "Звуци Балкана – склад традиционалног и савременог".

Публика ће чути Вивалдијева "Годишња доба", као и неке од најљепших пјесама са Балкана у новим аранжманима домаћих композитора.

Због ограниченог броја мјеста, сви заинтересовани могу преузети бесплатне улазнице за концерт у биоскопу "Доли Бел" сваког дана од 20.00 часова.

Коментари 0
Повезане вијести
Борбе код Вишеграда и Рудог 1993. године Борбе код Вишеграда и Рудог 1993. године
Бакљада и ватромет поводом рођендана Српске у Вишеграду Бакљада и ватромет поводом рођендана Српске у Вишеграду
У удесу код Вишеграда погинула једна особа, саобраћај обустављен У удесу код Вишеграда погинула једна особа, саобраћај обустављен
Најчитаније
  • Како је двадесетогодишњакиња постала симбол Гарде Републике Српске
    20h 24m
    5
  • Браћа Лазаревићи - "Гдје ће друго соколови него у висине"
    11h 8m
    1
  • Жељко Пржуљ: Рафал по ауту – Српска Илиџа, 4. март 1995.
    10h 28m
    5
  • Јереј Видак Вујадиновић: Симболика бадњака
    9h 38m
    2
  • ЈКП "Комил": Саопштење за јавност
    12h 57m
    4