Друштвене мреже носе ризик од настанка депресије код тинејџера

20.07.2019. 19:36
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Прекомјерно кориштење друштвених мрежа може бити штетно за ментално здравље тинејџера, указују нова истраживања. Што су тинејџери више користили друштвене мреже и што су више гледали телевизију, то су имали већи ризик од депресије.

“Наше истраживање открива да је превише времена проведеног у кориштењу неких облика дигиталних медија било повезано с појавом симптома депресије у истој години”,каже ауторица студије Патриција Коноид, професорица психијатрије на Универзитету у Монтреалу.

Према мишљењу коаутора студије Елроја Боерса, друштвене мреже и телевизија су облици медија који често излажу адолесценте сликама других који су, условно речено, напреднији, као што су други адолесценти са савршеним тијелима и узбудљивијим или богатијим животним стилом.

Студија је обухватила скоро 4.000 канадских тинејџера који су праћени између 12. и 16. године. Сваке године тинејџери су давали информације о количини времена проведеног на друштвеним мрежама, пред телевизијом, у игрању видеоигара и кориштењу рачунара.

Тинејџери су такође попунили упитнике о различитим симптомима депресије током четири године студије, пише Хеалтх24.

Повећана употреба друштвених мрежа и вријеме проведено испред телевизије били су повезани с озбиљнијим симптомима депресије. И што су више година тинејџери користили друштвене мреже и гледали телевизију, то су били озбиљнији симптоми депресије, показали су налази. Повећано играње видеоигара и употреба рачунара нису били повезани с погоршањем симптома депресије. Налази би могли бити корисни у превенцији депресије код тинејџера, наводе аутори студије.

“Регулисање употребе друштвених мрежа и коришћења телевизије од тинејџера могао би бити један од начина да се помогне младим људима да управљају депресивним расположењем или рањивостима на депресивне симптоме. Дакле, употреба друштвених мрежа адолесцената и гледање телевизије требали би бити регулисани како би се спријечио развој депресије и смањили постојећи симптоми”, рекао је Цонрод.

Налази су објављени у ЈАМА Педиатрицс.

Коментари 0
Повезане вијести
Када људи изгубе емпатију, постану равнодушни на патњу других Када људи изгубе емпатију, постану равнодушни на патњу других
Како кафа утиче на депресију? Како кафа утиче на депресију?
Опасности друштвених мрежа за дјецу и како их заштитити Опасности друштвених мрежа за дјецу и како их заштитити
Најчитаније
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    14h 39m
    0
  • Манастир Веселиње и Гламочки новомученици (ВИДЕО)
    22h 22m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    13h 3m
    1
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    11h 55m
    0
  • Магистрални путеви очишћени, далеководи без напона
    22h 35m
    0