На подручју Федерације БиХ регистрована су два случаја легионарске болести. Како је речено у Заводу за јавно здравство ФБиХ, истрага случаја је у току, због чега не могу коментарисати извор заразе.
-Детекција легионеле у хуманим узорцима врши се у микробиолошким лабораторију КЦУС-а. Служба за здравствену екологију Завода за јавно здравство ФБиХ врши детекцију и бројање легионеле у околишним узорцима већ седам година и за њу има цертификат БАТА- речено је у Заводу.
У Републици Српској за сада нема регистрованих случајева.
Легионарска болест је нетипична упала плућа узрокована бактеријом легионелом. Бактерија може преживјети у води дуже од годину дана, а извор и узрок епидемијске појаве болести је аеросол онечишћен концентрираним легионелама, најчешће у уређајима у којима циркулира вода у затвореном сиситему (климатизацијски уређаји). Бактерија се често зна наћи у болницама, хотелима, пансионима, овлаживачима зрака, итд. Легионарска болест је тешка болест, а ако се не лијечи антибиотицима, смртност може бити чак од 15 до 25 посто.
У блажим случајевима слична је инфлуенци. Изражени су температура, главобоља, понекад кашаљ, бол у прсима, грлобоља, поремећај свијести и дијареја. Болест траје до седам дана.
На подручју Хрватске забиљежен је један смртни случај у Сплиту ове године, док је прошле преминуло 10 од 80 обољелих особа.
У тежим облицима долази до пнеумоније, а болест може захватити и јетру, бубрег, пробавни тракт и централни нервни систем.