На челу појединих установа, предузећа и јавних фондова налазе се руководиоци који су у статусу вршиоца дужности годинама, поједини чак и близу једну деценију, а најава надлежних да ће та пракса отићи у прошлост по свему судећи остала је само на томе.
Један од закључака с краја марта 2020. године, односно од када је у Српској проглашена пандемија вируса корона, био је и да мандат лица која је Влада РС поставила за вршиоце дужности траје до окончања ванредне ситуације, а која је укинута половином маја 2023. године. Од тада се мало шта урадило када је у питању избор челника јавних установа, предузећа, агенција, фондова... Из Бироа за односе с јавношћу Владе РС још у мају 2023. године рекли су "Гласу" да су укидањем ванредне ситуације у Српској, која је уведена због пандемије вируса корона, ван снаге стављени сви закључци Републичког штаба за ванредне ситуације, а, између осталог, и онај који се односи на мандат лица која су у статусу в.д. директора, преноси Глас Српске.
- Поново се искључиво примјењују прописи који су били на снази и прије ступања на снагу одлуке о проглашењу ванредне ситуације - навели су тада у Владином Бироу и обећали да ће путем Агенције за државну управу интензивирати примјену прописа који регулишу запошљавања и именовања лица која су у надлежности Владе.
Број конкурса који су у међувремену расписани за избор директора јавних установа, предузећа, фондова и агенција тешко да се може избројати на прсте једне руке. Тако је у протеклих годину и по Агенција за државну управу РС расписала конкурс за избор директора Републичке дирекције за обнову и изградњу, Завода за стандардизацију и метрологију, Пореске управе, Републичког секретаријата за законодавство, те Педагошког завода.
Поред тих јавних институција, расписан је и конкурс за директора "Жељезница", те "Аеродорма РС", али је изабрана директорица Наталија Тривић поднијела оставку на ту функцију, тако да се и тамо у фотељи налазе руководиоци у статусу в.д. директора. Након што је Тривићева поднијела оставку, за в.д. директора "Аеродрома" прво је именована Јелена Лекић, која се у тој фотељи задржала свега два мјесеца, а наслиједила ју је Валентина Кецман, која такође у истом статусу управља овим јавним предузећем.
Исто је и у предузећу "Аутопутеви РС", гдје је од краја 2022. године Недељко Ћорић в.д. директора тог јавног предузећа Српске. И у "Шумама РС" годинама су челници у в.д. статусу, а посљедњи који је постављен на ту функцију је Бошко Каурин.
Исто је и у Агенцији за аграрна плаћања, гдје је у посљедње вријеме скоро немогуће запамтити ко је в.д директора јер се мијењају као на траци, а према подацима са сајта те агенције, ту функцију сада обавља Душан Марковић.
И Цивилна заштита РС има в.д директора, односно ту функцију од октобра 2023. обавља Борис Трнинић, док је у Институту за јавно здравство истог статуса Бојан Ђенић који је в.д. директора од половине 2023. године.
Костадин Васић, који је раније био в.д директора Института за јавно здравство, сада је на челу Туристичке организације РС и то у истом статусу као што је био и у поменутом институту.
Рекордер у в.д. статусу је први човјек Фонда здравственог осигурања РС Дејан Кустурић ког је Влада на ту функцију поставила у новембру 2016. године. Тада је на ту функцију именован јер је дотадашњи директор Фонда Дарко Томаш изабран за начелника Прњавора. У међувремену Прњавор је постао и град, односно Томаш градоначелник, али статус Кустурића није промијењен, односно он већ пуних осам година обавља функцију в.д. директора Фонда здравственог осигурања.
И на челу многих других јавних здравствених установа широм Српске налазе се в.д. директора, а из Министарства здравља и социјалне заштите РС није добијен одговор у којим све здравственим установама у Републици функцију директора обављају в.д директора, те ко је најдуже на тој позицији.
Један од најновијих в.д директора је на челу Инвестиционо-развојне банке РС, а ријеч је о Срђану Јовановићу који је на ту функцију постављен након што је в.д. директор Дражен Врховац поднио оставку, преноси Глас Српске.
Готово је немогуће пребројати колико в.д. директора у Српској руководи јавним установама, предузећима, агенцијама, фондовима, заводима, а неријетко и из једне институције прелазе у другу, односно потпуно други сектор или област.
Разлике
Вршилац дужности директора Агенције за државну службу РС Александар Радета још раније је "Гласу" рекао да између в.д. директора и директора постоји разлика само у мандату, али не у одговорности.
- Влада свака три мјесеца одлучује да ли ће продужити мандат вршиоцима дужности директора, док онима који су изабрани путем конкурса мандат траје четири или пет година. Одговорност и рад морају бити исти - рекао је Радета и додао да мандат в.д. директора Влада РС може продужити и на мјесец, два, али то је најчешће период од три мјесеца.