Законом о електричној енергији Републике Српске дефинисан је начин снабдијевања струјом домаћинстава по основу статуса социјалне потребе, али у пракси то још није заживјело.
Тачно 1. јануара 2021. године ступио је на снагу нови Закон о електричној енергији Републике Српске по којем је предвиђено да се енергетски заштити социјално угрожени купац.
– Енергетски заштићен купац је социјално угрожени крајњи купац из категорије домаћинства коме је овај статус признат по основу стања социјалне потребе – каже Закон.
Такође, Законом је дефинисано да надлежни орган локалне заједнице за област социјалне заштите донесе акт којим утврђује статус енергетски заштићеног купца. Међутим, прошло је двије године од када је Закон у примјени али ова област још није регулисана иако од Нове године треба да ступе на снагу тзв. блок тарифе по којима ће они који потроше више струје добити увећан рачун. Међу вишечланим породицама које троше и више електричне енергије има одређен број оних који су у социјалном статусу.
Када су у питању вишечлане породице и грађани са ниским приходима, Александар Јегдић из Регулаторне комисије за енергетику Републике Српске каже да су Законом о електричној енергији Републике Српске дефинисани енергетски заштићени купци.
– Постоје надлежне институције које треба да ту законску одредбу споведу у дјело – поручује Јегдић.
По Закону, Влада, на приједлог Министарства здравља и социјалне заштите, доноси уредбу којом се прописују услови, поступак и критеријуми за стицање статуса енергетски заштићеног купца. Уредбом треба да буде прописан образац и садржај захтјева, докази који се прилажу уз захтјев, рокови за одлучивање по захтјеву, количине електричне енергије за које се енергетски заштићеном купцу признаје право на субвенцију, садржај рјешења о стицању статуса енергетски заштићеног купца, право приговора на рјешење о захтјеву, начин вођења евиденције и друга питања неопходна за утврђивање статуса и остваривање права енергетски заштићеног купца.
Новац за субвенције треба да буде обезбијеђен у буџету Републике Српске.