Да бисте у Српској убудуће били здравствено осигурани на терет државе као особа без прихода, мјесечна примања по члану вашег породичног домаћинства не могу прелазити најнижу плату у РС или 520 КМ ове године.
Они чија мјесечна примања прелазе овај износ мораће сами себи да уплаћују доприносе за здравство у износу од 80 КМ мјесечно, ако желе да буду здравствено осигурани.
Ово све у случају, наравно, да не постоји ниједан други основ за обавезно здравствено осигурање или да се право на осигурање не може остварити преко неког другог осигураника Фонда здравственог осигурања РС, најчешће супружника.
Све то је наведено у недавним измјенама Закона о здравственом осигурању, те новом Правилнику о утврђивању својства осигураног лица, матичној евиденцији, здравственој књижици и електронској здравственој књижици, који је крајем прошле године донио Фонд здравственог осигурања РС.
Хонорарци
Ово је новост за све оне људе у Српској који су до Нове године били на евиденцији Завода за запошљавање као незапослени, те на тај начин били и здравствено осигурани на терет Републике, али нарочито за оне који су истовремено радили такозване хонорарне послове.
По евиденцијама Пореске управе РС, у првих 11 мјесеци прошле године било је укупно 22.789 људи који су имали хонорарне послове, односно радили су по уговору о дјелу и ауторским уговорима. Тачније, укупно 19.877 људи имали су новчана примања по основу уговора о дјелу, а од тога њих готово пола, или чак 9.678, није истовремено имало редовни посао и примања по основу редовног рада.
Истовремено, укупно 2.912 људи је имало примања по основу ауторских уговора, а од тога је за њих 1.771 то било додатни посао, јер су имали и примања по основу редовног рада. За преосталих 1.141 људи, ауторски уговор био је једини по којем су имали ова примања.
Асистенти
Како је Српскаинфо већ објавила, међу онима који у РС раде по уговору о дјелу су, рецимо, и асистенти у настави, чији посао је да током наставе помажу дјеци са сметњама у развоју, да би и они могли да похађају школу.
За људе који раде на овај начин, подсјећамо, послодавци немају обавезу да уплаћују доприносе за здравствено осигурање, а велика промјена за многе од њих је настала од Нове године, јер осигурање неће моћи да имају ни као незапослени, односно преко Завода за запошљавање.
Колико од њих ће сада бити у ситуацији да морају сами себи да уплаћују допринос за здравство још је тешко процијенити. И из Фонда здравственог осигурања РС већ су рекли да ће прве податке о томе колико се осигураника пријавило по новим основама на здравствено осигурање имати почетком марта, а детаљније анализе касније.
Сами плаћају
Из Фонда су више пута рекли, међутим, и да ће сва лица која су без прихода, односно имају мјесечне приходе мање од 520 КМ по члану домаћинства, и даље имати здравствено осигурање на терет РС, као и до сада.
– С друге стране, лица која су по разним основама остваривала приходе, а нису била обавезно осигурана, имају могућност да се лично укључе у обавезно здравствено осигурање, а не као што је сада био случај, да ово право остварују на терет друштва – истичу у ФЗО.
И даље велике гужве
Гужве у пословницама Фонда здравственог осигурања РС су велике, а многи грађани и даље пристижу да би провјерили шта треба да ураде да би по новим прописима за незапослене ријешили здравствено осигурање.
– Овакве гужве не памтим од како идем да овјерим књижицу – рекла нам је једна Бањалучанка која је недавно посјетила пословницу ФЗО у највећем граду Српске ради рјешавања осигурања.