Ево којим ће још проблемима власт морати озбиљно да се позабави

19.12.2022. 20:32
0
ИЗВОР: srpskainfo.com

Сиромаштво, низак наталитет, све масовнији одлазак људи са ових простора, гашење села, корупција – највећи су проблеми са којима се БиХ суочава и којима власт мора да се позабави далеко озбиљније него досад.

На ово упозоравају саговорници Српскаинфо, који поручују да ситуација није сјајна ни у једној сфери, али да су ово приоритети који у највећој мјери угрожавају како саме грађане, тако и опстанак цјелокупног друштва.

А грађане, директно, највише погађа сиромаштво, посебно у овој изузетној кризној години у којој власт ни прстом није мрднула да нас бар мало растерети притиска инфлације, а, наглашавају економисти, могла је.

Награђени за себичност 

Економиста Зоран Павловић каже да смо дошли до нивоа себичности, када је у фокусу само лични интерес.

– Од марта, када је почео нови талас инфлације изазван ратом у Украјини, покренута је иницијатива да се привремено заустави наплата акциза на гориво, како његова поскупљења не би утицала на све остале цијене. Нажалост, од ове иницијативе ни до данас ништа није било. Суштина је у томе да се власти у овој инфлацији енормно богате преко прикупљених индиректних пореза – каже за Павловић.

Подсјећа да РС и БиХ нису усвојиле ниједну од мјера борбе против инфлације које су усвојиле владе земаља у региону и Европи.

– Примјера ради, у Турској је ПДВ на основне животне намирнице један одсто, и то само ради евидентирања. Много тога могло је да се уради, али није, једино у БиХ. Дубоко сам разочаран што грађани нису препознали одсуство интереса наших представника власти за напредак и бољи живот. Нажалост, ти људи нису кажњени на изборима. Сад смо у ситуацији – како смо гласали, тако ће нам и бити – истиче Павловић.

Одсуство стратегије економског развоја

Наглашава да је велики проблем што у Српској и БиХ не постоји никаква стратегија економског развоја.

– Један од основних проблема с којим се данас суочавамо је губитак радне снаге. Ту је и губитак нових нараштаја, млади се не одлучују да имају потомке, а ако и имају, желе да оду одавде како им дјеца не би расла у овом амбијенту – каже Павловић.

Наглашава да је једино рјешење јасно дефинисана стратегија развоја домаће производње, прије свега пољопривреде.

– Храна је постала значајна као енергија. А ми имамо потпуно разбијену концепцију домаће производње. Зато је јасно да ћемо имати рурална подручја без људи, а онда ћемо доћи у ситуацију да не можемо да искористимо то што нам је природа дала – упозорава Павловић.

Из Антикорупцијске мреже организација цивилног друштва у БиХ, "Account" поручују да је заустављање корупције предуслов свих даљих активности.

 

– Ако се она не заустави, ништа нисмо направили, ниједна реформа неће  имати ефекта. Првенствено, треба увести превентивне мјере и направити реформу правосуђа, у којој ће тужиоци и судије радити свој посао. С друге стране, прва ствар коју у овој причи треба урадити јесте да се на мјеста која су битна и која ће донијети неке резултате доведу људи са дигнитетом и који су спремни да се суоче са онима који генеришу корупцију. То је, прије свега, политика и водећи људи у политици, и то на нивоу цијеле државе – објашњава за Српскаинфо Елдин Карић из "Account".

Корупција највећи проблем

Наглашава да је убједљиво највећи проблем ове државе корупција, те да ће, кад се тај проблем бар дјелимично ријеши, многе друге ствари доћи на своје.

– Она прожима све сфере друштва, а правосуђе је битан моменат да се санкционишу они који врше корупцију. Ако људи сматрају да им је велики ризик да се упуштају у корупцију, у то неће улазити, и обрнуто. Можемо имати врхунске превентивне мјере за борбу против корупције, али ако нема санкција, оне неће дјеловати – објашњава Карић.

Додаје да су са корупцијом повезане све области – социјална, здравствена заштита, образовање.

– Гдје год можете купити или фалсификовати диплому, платити здравствену услугу, иако вам је она законом доступна, ако имате ситуацију у којој група грађана добија средства из буџета на штету оних који су у социјалној потреби, све то је корупција. У јавним набавкама је безобразно отимање јавних средстава, а овај систем је посебно подложан корупцији, јер ни на који начин није заштићен. Око 90 одсто јавних набавки је на неки начин подложно корупцији. Значи, од 3,5 милијарде КМ које се потроше на свим нивоима, више од двије милијарде подложно је корупцији – закључио је Карић.

Пише: Маја Радоја

Коментари 0
Повезане вијести
Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата" Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
Случајеви педофилије све чешће шокирају јавност у БиХ Случајеви педофилије све чешће шокирају јавност у БиХ
Које компаније су највећи дужници у Српској и ФБиХ? Које компаније су највећи дужници у Српској и ФБиХ?
Најчитаније
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    21h 8m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    19h 32m
    2
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    5h 30m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    18h 24m
    0
  • Жељко Пржуљ: Лукавац 25
    16h 56m
    2