На зеленим пијацама у Републици Српској у децембру лани продато је пољопривредних производа у вриједности 1,37 милиона КМ.
Према подацима Завода за статистику Српске, у односу на исти мјесец 2021, то је за 288.305 КМ или 26,6 одсто више.
У овом периоду, продаја већине пољопривредних производа је порасла, док је одређених пала, али је поменуто повећање продате вриједности добрим дијелом резултат и поскупљења роба које грађани на пијаци пазаре.
А уназад годину дана, највише је поскупио кајмак, са 14,3 на чак 19,1 марака у просјеку, те мед са 16,8 на 20,2 КМ по килограму. С друге стране цијена сира је остала иста, а килограм у просјеку кошта 7 КМ. Значајно је скочила и цијена кокошјих јаја, за 14 пфенинга или за скоро 50 одсто, па је комад у децембру лани коштао чак 0,43 КМ, док је килограм очишћене кокоши са 6,3 отишао на 7,6 КМ.
Упркос поскупљењима, грађани су у децембру лане пазарили 4.695 килограма кајмака, што је за 1.615 килограма више него а у истом мјесецу 2021. Продаја меда је са 2.341 порасла на 4.142 килограма.
Цијена бијелог лука је са 8,1 порасла на 9,3 КМ. Килограм пшенице и кукуруза је у овом периоду у просјеку поскупио за више од 25 пфенинга, а пшенично и кукурузно брашно за скоро 55 пфенинга по килограму.
Грађани поручују да су зелене пијаце постала јако скупа мјеста куповине, са далеко већим цијенама него у маркетима.
– Јесте да је тржницама углавном домаћа роба, али, што је пуно-пуно је. Ранијих година сам редовно ишла на зелену пијацу, гдје сам пазарила сво воће и поврће, али сада је, кад се у обзир узму маркети, разлика доста већа. Наравно, воће, поврће и други пољопривредни производи из увоза се не могу мјерити са домаћим, али је у овим тешким временима најважније што јефтиније проћи – каже Винка К, домаћица из Бањалуке.
Аутор: Маја Радоја