Европа се спрема за једну од најгорих зима у историји

08.09.2022. 19:05
0
ИЗВОР: srna.rs

ЕУ би могла да се суочи са рецесијом усљед рекордно високих цијена гаса, пошто ће наредна зима бити једна од најгорих у историји, изјавио је европски комесар за економију Паоло Ђентилони.

- То нико не може искључити. Тренутна инфлација гурнуће нашу економију у метеж, а сљедећа зима могла би бити једна од најгорих у историји. Суочени смо са несигурношћу без преседана, али су бројке за економију ЕУ у цјелини и даље позитивне и ситуација на тржишту рада је добра рекао је Ђентилони у интервјуу за њемачки магазин Шпигл.

Он није одбацио могућност да ће неке земље ЕУ морати да смање потрошњу гаса.

- То зависи од одлука предсједника Русије Владимира Путина и тога како се ми понашамо. Већ је неопходно да се штеди енергија, мада видимо добар напредак у попуњавању складишта гаса и штеди се енергија - истакао је Ђентилони.

Ђентилони је додао да је ситуација "врло различита" у земљама ЕУ, пренио је ТАСС.

Владе земаља ЕУ већ предузимају "непосредне мјере".

До краја августа, за борбу против енергетске кризе издвојен је новац готово једнак проценту један одсто од БДП-а ЕУ, а до краја године би могло доћи до пораста финансирања на два одсто од БДП-а.

Коментари 0
Повезане вијести
Драматичан скок цијена гаса у Европи Драматичан скок цијена гаса у Европи
За 20 година 39.000 случајева трговине људима За 20 година 39.000 случајева трговине људима
Москва преусмјерава гас из Европе другим земљама Москва преусмјерава гас из Европе другим земљама
Најчитаније
  • Трагична судбина српске принцезе која је имала веома необично име
    11h 48m
    0
  • Потврђена оптужница против мушкарца који је претукао супругу у Источној Илиџи
    14h 10m
    4
  • Којић: Недопустиво одсуство највиших званичника са обиљежавања егзодуса сарајевских Срба
    10h 19m
    3
  • Годишњица смрти Слободана Перића: Професора из Гњилана звјерски убили Албанци на кућном прагу
    8h 3m
    0
  • Сјећање на "Кристалну ноћ" на Косову и Метохији
    20h 26m
    0