Фочански хирурзи извели операцију заједно са познатим стручњаком из Турске

28.04.2025. 18:10
1
ИЗВОР: nezavisne.com

Лапароскопска операција карцинома дебелог цријева изведена је у Универзитетској болници Фоча над шездесетогодишњим пацијентом заједно са водећим хирургом за лапароскопску и роботску хирургију из Турске Емреом Баликом, чиме је настављена сарадња фочанске и Универзитетске болнице Коч у Истанбулу.

Пацијент је послије ове сложене операције, према ријечима љекара, стабилног стања.

Начелник Одјељења за колоректалну и амбдоминалну хирургију Универзитетске болнице Коч у Истанбулу Емре Балик похвалио је рад фочанске болнице, истакавши да су и хирурзи, као и медицинско особље веома добро организовани.

- Са минималним напором сам могао да пренесем своје знање о минимално инвазивној хирургији јер су ови људи овдје врло добро едуковани и утренирани - рекао је Балик.

Директор Универзитетске болнице Фоча Ненад Лаловић рекао је да је Балик професор богатог искуства и водећи хирург за роботску хирургију, што је и показао на примјеру пацијента којег су заједно оперисали.

- За врло кратко вријеме код пацијента је успјешно изведена лијева хемиколектомија лапароскопским путем. Ова процедура се већ 10 година изводи у нашој установи, али искуство које професор Балик има огромно је и увијек има шта да се од њега научи, посебно млађи љекари - додао је Лаловић.

Начелник Хируршког одјељења Универзитетске болнице Фоча Раде Милетић рекао је да је операција протекла добро, а да је пацијент стабилно, те да ће им оно што су научили значити у даљем раду и едукацији.

Универзитетска болница Фоча лани је успоставила сарадњу са Универзитетском болницом Коч из Истанбула, водећом здравственом установом у Турској. Меморандум о сарадњи тада је предвиђено усавршавање фочанских љекара на најсавременијој терапијској и дијагностичкој опреми.

Лаловић је појаснио да су се у клиници Коч усавршавала два анестезиолога, а планирано је усавршавање и ОРЛ љекара, хематолога, онколога и патолога с обзиром да је у фочанској болници, послије УКЦ-а Ррепублике Српске, ове године уведена имунохистохемијска и молекуралне анализе тумора.

- То је додатни мотив за клиничко усавршавање наших љекара са колегама из Турске - навео је Лаловић.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Pale 29.04.2025. 08:59
    Bravo za dr.Lalovića
Повезане вијести
Четврти "Фочански А3 формат" окупио 49 сликара из шест земаља Четврти "Фочански А3 формат" окупио 49 сликара из шест земаља
Земљотрес код Фоче Земљотрес код Фоче
Oтворен Центар за дојку при Универзитетској болници у Фочи Oтворен Центар за дојку при Универзитетској болници у Фочи
Најчитаније
  • Сутра прослава јубилеја цркве у Какњу, бесплатан превоз из Источног Сарајева
    12h 46m
    0
  • Борци Сарајевско-романијске регије обиљежавају Митровдан
    18h 8m
    4
  • Вареш: Сјећање на хуману мисију бораца Војске Републике Српске према хрватским цивилима
    13h 0m
    0
  • Борачка организација "Илиџански борац" обиљежила крсну славу (ФОТО)
    15h 3m
    0
  • Жртва палих јунака не смије бити узалудна
    14h 25m
    0