Фонд плаћа лијечење у иностранству, акције значајна подршка

19.11.2019. 12:40
0
ИЗВОР: glassrpske.com

Опаке болести које краду дјетињство многим дјевојчицама и дјечацима у Републици Српској и даље су окидач за покретање хуманитарних акција којима родбина и пријатељи желе помоћи породицама да покрију попратне трошкове, док новац за лијечење малишана у иностранству издваја Фонд солидарности уколико су испуњени сви услови.

За непуне двије године откако је основан, на врата Фонда солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству закуцале су стотине родитеља чијим су малишанима иностране клинике биле једина сламка спаса.

За многе од тих малишана упоредо су покретане и хуманитарне акције, које су изазвале збуњеност грађана и сумњу зашто се организују ако постоји системско рјешење, односно Фонд солидарности. 

Посљедњи такав случај који је на ноге дигао јавност у Српској и пробудио хуманост многих је прича о трогодишњој Ивани Бјелогрлић из Источног Сарајева.

Овој веселој дјевојчици умиљатог гласа, коју смо јуче упознали у Родитељској кући у Бањалуци, у септембру прошле године дијагностикован је тумор на бубрегу.

Храбро је прошла хемо и терапије зрачењем у Универзитетском клиничком центру (УКЦ) РС, те операцију у Београду.

Али, како каже њена мајка Нинослава Бјелогрлић, најгоре слутње обистиниле су се када су прошлог петка добили резултате контролног налаза који је показао да се болест проширила на плућа и јетру. 

- Наши љекари су учинили све што су могли и једину шансу имамо у иностранству. У разговору са познаницима који су били у сличној ситуацији, чули смо за клинику “Густав Роси” у Паризу која слови за најбољу из области дјечје онкологије. Тамо имају могућност лијечења имунолошким и биолошким терапијама. Од њих смо сазнали и да су за лијечење потребна огромна средстава - испричала је за “Глас Српске” Бјелогрлићева која је специјалиста клиничке биохемије. 

Чим су сазнали за недаће са којима се бори ова породица, њихови пријатељи покренули су хуманитарну акцију у жељи да им помогну.

- Директорица Фонда солидарности Јасминка Вучковић ме одмах примила, а након што сам је упознала са нашом намјером да отпутујемо у Француску, рекла је да ће Фонд солидарности новац уплатити чим стигне потврда да се дијете прима у клинику и предрачун. Објаснила ми је да тако све иде много брже и упознала ме с чињеницом да постоје и друге клинике које могу бити резервна опција - испричала је Бјелогрлићева нагласивши и да су на Одјељењу дјечије онкологије на УКЦ РС добили сву подршку љекара.

Нагласила је да су Иванини налази преведени на француски и послати у клинику, те да чекају повратне информације.

- У овом моменту, да имамо милионе марака, не можемо ништа. Можемо само чекати да клиника потврди да ће нас примити, а онда да то прослиједимо Фонду солидарности и они ће финансирати лијечење. Наши пријатељи су покренули акцију из страха да ће нам се клиника јавити, а ми ниједан папир још нисмо предали фонду. Сав новац који сакупе ти добри људи помоћи ће нам да покријемо попратне трошкове, а све што остане донирали бисмо фонду да помогнемо другој дјеци која дијеле судбину наше Иване - рекла је Бјелогрлићева.

Истакла је да су свјетске клинике које нуде шансу за изљечење попуњене и тешко се долази на ред, додавши да су папире послали у још неке болнице. 

- Као љекар знам да постоји протокол и да се мора испоштовати. Добили смо упутницу из УКЦ РС и сутра идемо на конзилијум у Београд да и они тамо потврде да је потребно лијечење у иностранству. Ова болест је веома подмукла, за десет дана се промијени све. Вријеме је кључно и не смијемо изгубити ни секунду - додала је она захваливши свима који су храбро стали уз њену породицу и пружили сву могућу подршку како би њена јединица, коју су супруг и она чекали десет година, имала безбрижно дјетињство. 

Предсједница Управног одбора Удружења родитеља дјеце обољеле од малигних болести “Искра” Вита Малешевић каже за “Глас Српске” да су хумани људи велики ослонац породицама које се боре с недаћама.

- Колико треба новца за лијечење дјетета, још толико треба родитељима за све остале трошкове. Раздвојеност од породице, свакодневни трошкови, на све треба мислити и у том сегменту су хуманитарне акције потребне и они који их покрећу треба да нагласе да се новац скупља за то, а не за лијечење - рекла је Малешевићева која је и предсједница УО Фонда солидарности.

Како би родитељима олакшао борбу, Фонд солидарности је поједноставио процедуре, па је потребно да здравствена установа која предлаже лијечење у иностранству умјесто три клинике, како је раније било потребно, предложи једну у иностранству у којој се може обавити дијагностичка процедура, односно лијечење, али се у пракси често дешава да Фонд солидарности трага за том клиником која има признате резултате и позитивне исходе лијечења. 

- Међутим, дешава се и да ниједна здравствена установа не може да прими дијете на лијечење, не наводећи разлог за то - појаснили су у Фонду солидарности додајући да захтјеве породица не одбијају ни када добију непотпуну медицинску документацију, већ сопственим ресурсима трагају за додатним појашњењима здравствене струке и контактирају са клиникама у иностранству.

Како би дјеца што брже стигла до љекара, успоставили су и сарадњу са представништвима Српске у иностранству која су спремна да својим дипломатским везама максимално убрзају пут од успостављања дијагнозе до клинике у којој би се дјетету могла пружити сва неопходна здравствена њега и стручна љекарска помоћ. 

Измјеном правилника омогућено је и да предрачуни здравствених установа из иностранства не морају бити преведени од стране овлашћеног преводиоца, што се раније подразумијевало.

На тај начин донекле су растеретили родитеље и у смислу обезбјеђења папирологије, али и финансијски. 

- Закон о Фонду солидарности дефинисао је шта фонд може да финансира од средстава која се прикупљају на добровољној основи, а фонд је спреман да својим досадашњим искуством помогне уколико би се евентуално приступило измјени законских прописа који нису у надлежности наше установе - истакли су у фонду. 

Ова установа сву потребну помоћ и подршку пружиће и породици Бјелогрлић из Источног Сарајева.

- Као и у свим досадашњим случајевима, фонд је спреман да финансијски помогне и позивамо породицу да нам се и званично обрати са захтјевом за одобравање средстава за лијечење у иностранству на приједлог здравствене установе у којој се дијете тренутно лијечи - рекли су у Фонду солидарности.

 

131
дијете упућено 
у иностранство 
на лијечење 
и дијагностику 

10,6
милиона КМ 
стање на рачуну
Фонда солидарности

 

Процедура

У Фонду солидарности појашњавају да је подзаконским актима дефинисано да приједлог здравствене установе у којој се дијете лијечи садржи: дијагнозу обољења, стања и повреда, разлоге због којих се дијете не може лијечити у здравственим установама са којима Фонд здравственог осигурања Српске има потписан уговор, те приједлог начина успостављања дијагнозе или даљег лијечења.

Осим тога, потребан је и приједлог здравствене установе у којој се може спровести лијечење у иностранству, те стручна оцјена о очекиваним резултатима предложене дијагностичке процедуре и лијечења.

Коментари 0
Повезане вијести
Сјећање на Ицу - дјевојчицу лављег срца Сјећање на Ицу - дјевојчицу лављег срца
Сребрна плакета града Источно Сарајево постхумно додијељена Ивани Бјелогрлић Сребрна плакета града Источно Сарајево постхумно додијељена Ивани Бјелогрлић
У суботу полугодишњи помен Ици Лавици У суботу полугодишњи помен Ици Лавици
Најчитаније
  • Сарајлије „окупирале“ Источно Ново Сарајево, трговци имали пуне руке посла (ФОТО)
    23h 36m
    6
  • Сјећање на велике демонстрације на Грбавици
    7h 28m
    5
  • Ловац тешко повријеђен, напао га медвјед
    10h 53m
    1
  • Ана Мочевић и Александра Јововић студенти генерације на Економском факултету у Палама
    5h 26m
    0
  • Прослава или провокација: Ратне заставе у центру Бањалуке! (ФОТО/ВИДЕО)
    4h 56m
    2