На пумпама у Српској гориво је поскупјело други пут ове године, док су ове седмице цијене скочиле за шест до осам пфенига.
Када се узме у обзир велики број возача, сваки пфениг је значајан за грађане, јер се већ увелико боре са поскупљењима.
Драган Тришић, предсједник Групације за промет нафтом и нафтним дериватима Привредне коморе Републике Српске, за "Независне новине" истиче да је поскупљење на свим бензинским пумпама у овој седмици у просјеку за пет до осам пфенига на бензину и дизелу.
- Ово је друго поскупљење у овој години. Повећање улазних тј. набавних цијена према дистрибутерима од стране рафинерија и добављача разлог су скока малопродајних цијена. У понедјељак је цијена нафте брент на берзи била 87 долара по барелу, односно 760 долара по тони, што је константан раст од почетка године, када је барел био 79 долара - рекао је Тришић.
Дакле, како истиче, поново нас очекује нестабилан период, што се може примијетити и у земљама окружења, гдје су цијене на бензинским пумпама још прије 10 дана значајно порасле.
Милован Бајић, директор "Крајина петрола", за "Независне" каже да су улазне цијене разлог поскупљења.
- У понедјељак је гориво поскупјело за око пет-шест пфенига, а ово је већ друго поскупљење ове године - рекао је Бајић.
Да су цијене бензина и дизела порасле потврдили су и са двије бањалучке пумпе.
- Цијене су се промијениле у понедјељак увече те је сада бензин 2,43 КМ, док је дизел 2,42 КМ. Плин кошта 1,49 КМ - навели су с ове бањалучке пумпе.
Иста цијена бензина и дизела је и на другој пумпи, са које кажу да су поскупљења у висини од скоро десет фенинга.
Муриса Марић, извршна директорица Удружења грађана ДОН Приједор, каже да ће овај пораст негативно утицати на потрошаче.
- Мислим да се ту не види крај поскупљењима и свему што се дешава због силних поремећаја. Ми смо велики увозници нафтних деривата и то узима свој данак, који, нажалост, плаћају потрошачи - нагласила је Марићева за "Независне".
Како каже, осам пфенига је већ велика цифра када се узме у обзир број возача и колико је нафта данас неопходна.
- Гориво је и покретач производње тако да ће ово опет изазвати ланчану реакцију поскупљења основних животних намирница, што је поражавајуће - закључила је Марићева.
Подршка "Отвореном Балкану"
Драган Тришић истиче да дистрибутери нафтних деривата подржавају напоре Владе Српске и активности као што је пројекат "Отворени Балкан".
- Укључење нафтног сектора у 'Опен Балкан' било би од стратешког значаја јер би олакшало транспорт деривата према крајњим купцима и смањило вријеме логистике и трошкове у калкулацији малопродајне цијене, што би се одразило на купце грађане и привреду у позитивном смислу - рекао је Тришић.