Грађани БиХ тренутно безусловно могу да пређу границу сусједне Србије, јер ова држава не тражи нити један ковид документ за улазак, а од викенда и Словенија је укинула мјере на границама.
Наиме, период пандемије вируса корона, који траје већ готово двије године, често је мијењао правила преласка граница, те су оне једно вријеме биле и затворене, а касније су се услови само смјењивали, те након обавезног негативног ПЦР теста или брзог антигенског теста, имамо и услов потпуне вакцинације.
Иако су поједине земље Европске уније за своје грађане укинуле готово све мјере, за грађане БиХ и даље важе правила да на границама прикажу или негативан ПЦР тест, или негативан брзи антигенски тест, или доказ о вакцинацији, или потврду о преболованом ковиду-19, а негдје је прописан и карантин.
Словенија, која је 19. фебруара ове године укинула готово све мјере за своје грађане, изузев ношења маски и прања руку у затвореним просторијама, на граничним прелазима више се од путиника не захтијева да прикажу доказ да су вакцинисани, преболовали или да су тестирани.
Како је објавила Влада Словеније, туристи такође неће морати да иду у самоизолацију након преласка границе, али ће се страни држављани у Словенији ипак морати придржавати свих мјера које су на снази.
Како су пренијели поједини аустријски медији, туристи који одлуче да посјете ову европску земљу сада могу да уђу с негативним PCR или антигенским тестом на корона вирус. Како су навели у Министарству здравља Аустрије, правило "вакцинисани, опорављени, тестирани" важиће за све земље, укључујући Русију. Министарство је појаснило да ће улаз бити дозвољен свима који су имунизовани вакцином коју је одобрила Европска агенција за лијекове (ЕМА) или Свјетска здравствена организација (СЗО). Осим тога, у Аустрију ће моћи да уђу они који имају доказ о недавно прележаном ковиду-19, негативаном PCR тесту не старијем од 72 часа или негативном антигенском тесту не старијем од 24 часа.
Слично томе, од бх. грађана се приликом уласка у Хрватску тражи да предоче или негативан ПЦР не старији од 72 сата или антигенски тест не старији од 24 сата.
- Грађани БиХ могу на граници да предоче и доказ о потпуној вакцинацији не старији од 270 дана или доказ да су преболовали ковид-19 не млађи од 11 и старији од 180 дана - стоји у подацима Министарства иностраних послова БиХ (МИП БиХ). Ако бх. грађанин не предочи ништа од прописаног, одлази у самоизолацију, те може у Хрватској да о свом трошку уради PCR или антигенски тест, а из изолације излази ако добије негативан тест.
У Црној Гори су на снази мјере за улазак странаца, гдје је прописано да особа мора да испуни један од четири услова из ЕУ дигиталне ковид потврде.
- Један од услова је да је особа потпуно вакцинисана и да од добијања посљедње дозе вакцине није прошло дуже од шест мјесеци или да има негативан PCR тест не старији од 72 сата или негативан брзи антигенски тест не старији од 48 сати, или доказ да је пребољела ковид-19, од којег је прошло више од 10 дана и не више од шест мјесеци - наводе у МИП БиХ.
Исто тако грађани БиХ који одлуче сада да путују у Сјеверну Македонију мораће да приложе један од горенаведених ковид докумената.
Према подацима МИП-а БиХ, Њемачка од 16. јануара БиХ сматра високоризичним подручјем, те грађани морају прије доласка испунити онлине пријаву, те предочити доказ пријаве приликом уласка.
- Сви путници изнад шест година старости морају посједовати два ковид теста, или PCR или антигенски тест не старији од 48 сати, или доказ о потпуној вакцинацији или доказ о опоравку од ковида-19 не старији од 90 дана - наводи се у МИП-у БиХ, надаље се наводи да је за особе које долазе из високоризичних земаља обавезан период самоизолације у трајању од десет дана.
- Путницима који путем дигиталне регистрације доставе доказ о потпуној вакцинацији или доказ о опоравку од ковида-19 прекида се период обавезне самоизолације. Период самоизолације се прекида и путницима који путем дигиталне регистрације доставе негативан ковид тест, при чему исти може бити достављен најраније петог дана након уласка у Њемачку - наводи се у Министарству спољних послова БиХ.
Швајцарска је крајем јануара ове године попустила мјере за улазак странаца, те се сада не захтијева да вакцинисане особе морају имати негативан PCR или брзи антигенски тест, док ће особе које нису вакцинисане и нису се опоравиле од ковида-19 и даље морати приликом уласка у ову земље да предоче један од ова два теста.
- Швајцарска је од 31. јануара ове године скратила рок важења потврда о вакцинацији и опоравку од ковида-19 са 365 на 270 дана - наводе у МИП-у БиХ.
Држављани БиХ могу путовати и у Турску ако испуне један од раније наведених услова, а особе које су вакцинисане са двије или више доза могу ући у Турску без потребе предочења негативног PCR теста.