Грчка и Египат се договорили о будућности манастира Светe Катаринe

17.10.2025. 09:20
0
ИЗВОР: sputnikportal.rs

Грчка и Египат постигли су договор о будућности манастира Свете Катарине, једног од најстаријих хришћанских мјеста богослужења на свијету, који се налази на Синајском полуострву у подножју египатске планине Синај, изјавио је данас грчки премијер Киријакос Мицотакис.

Мицотакис је истакао да тај споразум гарантује очување карактера манастира заувијек, као и забрану било какве конверзије манастира и других вјерских мјеста, пренио је Ројтерс.

Односи између Атине и Каира погоршали су се након што је египатски суд у мају пресудио да се манастир из 6. вијека налази на државној земљи и да има право само да земљиште користи, као и околна археолошка и вјерска налазишта.

Након преговора, двије земље су финализовале вансудски споразум, који ће потписати руководство манастира и египатске власти.

Манастиром, који је под заштитом Унеска, већ вијековима управља Грчка православна црква.

Манастир Свете Катарине представља најстарији хришћански манастир који се и даље користи у својој првобитној функцији. Његова библиотека садржи једну од најопсежнијих збирки раних хришћанских рукописа.

Коментари 0
Повезане вијести
Грчка: Ускоро забрана друштвених мрежа млађим од 15 година Грчка: Ускоро забрана друштвених мрежа млађим од 15 година
Везув у пламену, Етна испушта лаву Везув у пламену, Етна испушта лаву
Србија тријумфовала против Грчке Србија тријумфовала против Грчке
Најчитаније
  • Како је настајало Источно Сарајево (I дио)
    4h 59m
    4
  • Сјећање на непоновљивог Мому Капора
    5h 5m
    0
  • Појачане мјере безбједности у Српској
    20h 19m
    6
  • Посни ђувеч са гљивама
    3h 47m
    0
  • Источно Ново Сарајево: Прекршајни налог због пријетњи
    2h 26m
    1