Двије фирме заинтересоване су да на земљишту Републичког хидрометеоролошког завода изграде стамбено-пословну зграду у којој би Завод, у замјену за земљиште, добио пословни простор.
Републички хидрометеоролошки завод Бањалука расписао је прије мјесец дана јавни позив за исказивање интереса за заједничко улагање у изградњи пословно – стамбене зграде у бањалучком насељу Лазарево.
Планирано је да Завод у заједничку инвестицију уложи земљиште површине 1.027 квадратних метара, чија процијењена вриједност износи 254.000 КМ, а заинтересована фирма да изгради објекат на том земљишту.
У замјену за земљиште, Завод би требало да добије један дио објекта у којем би биле смјештене његове канцеларије.
- Након довршетка изградње зграде, односно по добијању правоснажне употребне дозволе, Републичком хидрометеоролошком заводу треба да припадне у власништво пословни простор са припадајућим дијеловима и одговарајућим бројем паркинг мјеста, док ће инвеститору припасти преостали дио пословног, односно стамбеног простора- наведено је у јавном позиву.
У РХМЗ су за портал CAPITAL потврдили да су на позив стигле двије понуде које ће бити отворене након годишњих одмора у присуству представника Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде РС.
Међутим, градња ове зграде је још на дугом штапу с обзиром на то да је потребна и измјена регулационог плана, јер је актуелним регулационим планом на тој локацији предвиђен објекат далеко мање површине, односно ту се већ налази објекат у којем је смјештен дио радника РХМЗ.
Зграда која је планирана требало би да има пет спратова, а услови између фирме која буде партнер РХМЗ-а биће регулисани уговором на који Правобранилаштво и Влада РС морају дати сагласност.
Овим би требало да буде ријешено питање смјештаја РХМЗ-а с обзиром на то да се, како кажу у овој установи, њихови запослених тренутно налазе на три локације.
Међутим, добро упућени извор CAPITAL-а наводи да би овај посао могао да иде на штету Завода, а у корист појединаца из Министарства пољопривреде и Завода, који већ траже начин да се „уграде“.
Слична ситуација је, каже, била и прије десетак година када је Завод продао земљиште на којем је изграђена стамбена зграда, а у којој су станове добили бивши челни људи Завода.