Двогодишња Данка Илић нестала је данас у приградском насељу Бањско поље код Бора.
Први пут у Србији покренут је систем ПРОНАЂИ МЕ! На терену је полиција, као и ватрогасци-спасиоци, припадници ГСС и бројни грађани. Очекује се да из Ниша стигну припадници Жандармерије са псима-трагачима. У потрази за дјевојчицом користе се и дронови са термовизијским камерама.
Данка је нестала у 13.45 у насељу Бањско поље,Улица војводе Радомира Путника бр. 19 (град Бор). Смеђе је косе, браон очију, висине је око 85 центиметара, на себи је у тренутку нестанка имала љубичасте панталоне, маслинасто зелену јакну, црне патике и косу везану у реп.
Уколико имају информације, грађани Србије могу да се јаве полицији на број телефона 192.
У потрази учествује око 2.000 људи, преноси РТС.
Дјевојчица је нестала на неприступачном терену, обраслом густом шумом. Током поподнева подигнути су и дронови са термовизијским камерама.
Киша која је падала током дана додатно је отежавала потрагу.
У Србији је први пут покренут систем ПРОНАЂИ МЕ! који је намијењен за хитно обавјештавање јавности у случају нестанка малољетног лица, који ће омогућити брзу дистрибуцију информација свим грађанима преко ентитета надлежних за информисање јавности, када полиција процени да би објављивање ове информације у јавности допринело проналаску детета.
Хитно обавијештавање подразумијева слање поруке о нестанку малољетног лица са свим релевантним информацијама и то прекидом ТВ и радио програма, слањем СМС-а свим грађанима преко њихових мобилних оператора, приказима на екранима на ауто-путу, аеродромима, железничким и аутобуским станицама.
Предсједник Центра за несталу и злостављану дјецу и иницијатор успостављања овог система Игор Јурић позвао је све грађане који имају неку информацију у вези са нестанком дјевојчице Данке Илић у околини Бора да се обрате надлежним органима.
Јурић је за Тањуг рекао да је, када су у питању нестала дјеца, сваки минут је веома важан и да је зато систем "Пронађи ме" веома битан.
"Важно је да људи који су добили поруку, поготово они који су у околини Бора, да се активирају и да све информације поделе са полицијом. Јер је свака информација сада значајна, и може да буде спасоносна. Зато се немојте устручавати, чак и да нисте потпуно сигурни, боље је да то поделите са полицијом", рекао је Јурић.
Према његовим сазнањима, људи на терену активирали су се јако брзо и да је систем ПРОНАЂИ МЕ! покренут онда када су били сигурни да је потребан.
У Србији је систем за хитно обавјештење јавности о несталој дјеци почео да ради 25. октобра.