ХИВ прошле године регистрован код 1,3 милиона људи

30.11.2025. 20:14
0
ИЗВОР: srna.rs

Свјетска здравствена организација /СЗО/ саопштила је да је прошле године ХИВ регистрован код 1,3 милиона људи, док је 630.000 људи преминуло од узрока у вези са овом инфекцијом.

Свјетска здравствена организација је уочи 1. децембра - Дана борбе против сиде, навела да је прошле године 40,8 милиона људи широм свијета живјело са ХИВ-ом.

Указали су на то да се дјеца, адолесценткиње и младе жене суочавају са повећаном рањивошћу, посебно у Африци.

Повећан ризик имају мушкарци који имају секс са мушкарцима, транс и родно разнолике особе, особе које користе дрогу, које су у затворима и сексуални радници.

Из Свјетске здравствене организације су навели да су заштита права и обезбјеђивање приступа услугама од суштинског значаја за заустављање нових инфекција и постизање здравствене равноправности.

СЗО обиљежава Свјетски дан борбе против сиде под слоганом "Превазилажење поремећаја, трансформисање одговора на АИДС", те позива на трајно политичко вођство, међународну сарадњу и приступе засноване на људским правима како би се окончала епидемија АИДС-а до 2030. године.

- Након деценија напретка, одговор на ХИВ налази се на раскрсници. Услуге које спасавају животе бивају поремећене, а многе заједнице суочене су с повећаним ризицима и рањивостима. Ипак, упркос овим изазовима, нада опстаје у одлучности, отпорности и иновативности заједница које теже да окончају АИДС - навели су из СЗО.

Поручили су да је важно оснажити заједнице јер су оне покретачка снага одговора на ХИВ.

Коментари 0
Повезане вијести
СЗО: Није утврђена повезаност вакцина и аутизма СЗО: Није утврђена повезаност вакцина и аутизма
Едукација кључна у борби против ХИВ/АИДС-а Едукација кључна у борби против ХИВ/АИДС-а
Почетком децембра бесплатно тестирање на хепатитис и ХИВ Почетком децембра бесплатно тестирање на хепатитис и ХИВ
Најчитаније
  • На Палама наредна два дана добра забава на отвореном
    17h 12m
    6
  • Момо Капор о Хиландару
    14h 39m
    2
  • Цистерна експлодирала након удеса, затворен ауто-пут
    21h 57m
    0
  • Минић враћа мандат?
    20h 7m
    0
  • На данашњи дан рођена Диана Будисављевић
    23h 7m
    3