Хоће ли доћи до раста каматних стопа у БиХ?

15.05.2022. 21:06
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Кредитна задуженост грађана Босне и Херцеговине код комерцијалних банака у посљедње вријеме умјерено расте, а највише су се подизали ненамјенски потрошачки кредити, изјавили су из Централне банке БиХ, објаснивши како ће раст каматних стопа на домаћем тржишту у одређеној мјери одредити одлуке Европске централне банке (ЕЦБ).

Кредитна задуженост становништва код комерцијалних банака у марту 2022. године износи 10,5 милијарди марака, док је на крају 2021. године износила 10,4 милијарди марака, потврдили су из Централне банке БиХ.

Наводе како кредитна задуженост бх грађана умјерено расте тако да је годишњи раст у марту износио 5,5 одсто.

На почетку године, додају, дошло је до краткотрајног смањења кредита, али су након тога опет почели расти, док је у цијелој 2021. године биљежен пораст за разлику од рецесијске 2020. године у којој није било значајнијег раста кредита.

Висока стопа инфлације

Висока инфлација утицала је и на раст каматних стопа па су поједине кључне централне банке у борби с растућом инфлацијом прибјегле повећању каматних стопа.

Тако је ФЕД у марту 2022. године подигао каматне стопе за 25 базних поена, након чега је почетком маја услиједило друго повећање каматних стопа за 50 базних поена те се каматне стопе крећу у распону од 0,75-1 одсто.

Такође, Банкa Енглеске је 5. маја 2022. године повећала референтну каматну стопу за 25 базних поена и она тренутно износи 1%, што је највиши ниво у посљедњих 13 година.

Из Централне банке БиХ напомињу како је Европска централна банка задржала референтне каматне стопе непромијењенима, премда се припрема за низ постепених повећања каматних стопа која ће референтну каматну стопу довести у позитивну територију.

- У нашим банкама, каматне стопе на кредите претежно се вежу за ЕУРИБОР, каматну стопу на еуропском новчаном тржишту те ће сигурно одлуке ЕЦБ-а у одређеној мјери детерминирати кретање каматних стопа на домаћем тржишту - кажу из Централне банке.

Високе стопе инфлације, даље наводе, биљеже се на глобалном нивоу и могле би се задржати и у 2022. години, имајући у виду структурне поремећаје на тржишту енергената узроковане избијањем рата у Украјини, нови кинески лоцкдоwн и његов утицај на глобалне ланце снабдијевања, као и чињеницу да компаније повећавају плате јер се суочавају с дефицитом радника.

Колика је штедња грађана у банкама?

Према посљедњим расположивим подацима Централне банке БиХ на крају марта 2021. године укупни депозити становништва износили су 13,78 милијарди марака.

Уколико се проматра рочна структура депозита становништва, краткорочни и дугорочни депозити износе 4,98 милијарди марака, док депозити по виђењу и трансакцијски рачуни износе 8,80 милијарди марака.

Упитани колико се често ажурирају податци у Централном регистру кредита пословних субјеката и физичких особа у БиХ, из Централне банке кажу како банка податке ажурира одмах по њиховом пријему, након чега су ажурирани подаци доступни корисницима података.

- Дакле, ажурирање податка у регистру је у реалном времену, али након што Централна банка заприми исправно достављене податке од стране судионика који достављају податке о задужењима физичких особа и пословних субјеката - наглашавају из Централне банке БиХ.

Коментари 0
Повезане вијести
Лакше до кредита, али не задуго Лакше до кредита, али не задуго
Повлаче се новчанице пуштене у оптицај од 1998. до 2009. године Повлаче се новчанице пуштене у оптицај од 1998. до 2009. године
У септембру више од 103.000 блокираних рачуна пословних субјеката У септембру више од 103.000 блокираних рачуна пословних субјеката
Најчитаније
  • Божовић: Ослобођење од ненародне власти ће кренути из Источне Илиџе
    19h 28m
    0
  • Погледајте маршруту уличне трке у Источном Новом Сарајеву (ФОТО)
    4h 7m
    0
  • Одржан хуманитарни турнир "Тројка из блока" у Источном Новом Сарајеву
    18h 33m
    0
  • Суд одбио жалбу Тужилаштва - Башевић, Гојковић и Голијанин остају на слободи
    23h 12m
    3
  • У Источном Новом Сарајеву данас привремена обустава саобраћаја
    4h 0m
    0