Електротехнички факултет Универзитета у Источном Сарајеву организовао је данас Инфо дан за ученике завршних разреда Гимназије Источна Илиџа.
Наставници и сарадници овог факултета упознали су матуранте из Средњошколског центра „Источна Илиџа“ са студијским програмима као и начином одвијања наставе, ресурсима факултета, те студентским животом.
О могућностима које нуди Електротехнички факултет, као што су лабораторије и опрема којом располаже, извођење наставе на студијским програмима, те потенцијале које остварују дипломирани инжењери ЕТФ-а, говорили су им асистенти мр Горан Вуковић, Миљан Сикимић, Марко Маловић, Зорана Мандић, Милица Вуковић, Јелена Говедарица и Тијана Беговић.
Фото: katera.news
Тијана Беговић, асистент на смјеру Аутоматика и електроника, навела је да је Инфо дан прилика за промоцију факултета, али и упознавања будућих бруцоша са расположивом лабораторијском опремом, начином рада и одржавању наставе у савремено опремљеним лабораторијама.
Асистент Горан Вуковић је истакао да су ученици у склопу обиласка лабораторија били и у лабораторији за електричне машине и електромоторне погоне.
- Том приликом представљена им је укратко лабораторија, а практично је демонстрирано покретање асинхроног мотора, описан принцип рада, извршено терећење мотора- рекао је Горан Вуковић
Асистент на смјеру Рачунарство и информатика Марко Маловић je матурантима кроз презентацију демонстрирао шта студенти раде кроз лабораторијске вјежбе, домаће задатке и пројекте, те приказао дио истраживачког рада у различитим подобластима електротехнике и рачунарства.
- Показали смо им шта сваки студент, на сваком од смјерова, има прилику да научи и ближе их упознали са методологијом рада на нашем факултету – рекао је он.
Асистент Зорана Мандић, упознала је матуранте са радом у лабораторији за индустријску аутоматизацију.
Том приликом је демонстриран практичан примјер једног индустријског процеса и приказана примјена индустријских контролера у савременим системима аутоматизације.
Будућим студентима су представљене студентске размјене у оквиру Ерасмус пројекта, гдје студенти могу да посјете Пољску, Шпанију, Мађарску, Русију или Турску у трајању од једног до два семестра.
Средњошколцима је, о студентском животу и организацијама, као важном сегменту студирања, говорио и студент четврте године, смјера Информатика и рачунарство, Ранко Боровина.
Студенти су матурантима приближили како изгледа студирање на Електротехничком факултету, а представили су им и различите програме стипендирања који су доступни нашим студентима.