Инспектори, како Пореске управе ФБиХ, тако и надлежног Инспектората Републике Српске, у претходном периоду контролисали су станове на дан, те су забранили рад онима који нису регистровани, односно који су радили без дозволе.
Тако су у области изнајмљивања смјештаја у Српској за пола године извршене 83 контроле, а у 35 случајева су одређене неправилности на основу којих су поступајући инспектори издали 30 прекршајних налога, те забранили рад 21 субјекту до прибављања дозволе за рад.
Потврђено је ово за "Независне" из Инспектората Републике Српске, наводећи да је вриједност прекршајних налога износила 13.600 КМ.
С друге стране, инспектори Пореске управе ФБиХ су 18. и 19. јула извршили 429 инспекцијских надзора на подручју овог ентитета, којима су били обухваћени порески обвезници који обављају дјелатност угоститељства и издавања објеката за одмор и рекреацију (викендице и виле с базеном), као и друге услужне дјелатности.
- Утврђено је да постоји око 1.000 пореских обвезника који издају објекте за одмор и рекреацију (викендице и виле с базеном), а који нису извршили регистрацију код надлежних органа - речено је из Пореске управе ФБиХ, те додато да ће наставити са контролама.
Тада је откривено укупно 47 објеката који су обављали дјелатност без одобрења за рад надлежног органа, 42 пореска обвезника који нису имали инсталиран фискални уређај, те 146 пореских обвезника који нису евидентирали промет путем фискалног уређаја.
- Због утврђених неправилности запечаћена су 63 објеката, а у 178 контрола издати су прекршајни налози са укупно изреченим новчаним казнама у износу од 503.750 КМ - наводе из Пореске управе ФБиХ.
Из Инспектората РС наводе да је у овој дјелатности посљедњих година повећано интересовање грађана за пружање услуга по принципу стан на дан, што је законодавац препознао још 2017. године када је доношењем новог Закона о угоститељству омогућено физичким лицима која нису регистрована као предузетници да пружају поједине врсте угоститељских услуга.
- Када је ријеч о пружању услуга смјештаја по принципу стан на дан, простора за даљи напредак у овој области и даље има, али не можемо занемарити чињеницу да су у протеклим годинама остварени значајни помаци у сузбијању нерегистроване дјелатности. Према тренутним подацима, у Републици Српској је регистровано око 2.500 објеката који пружају ову врсту услуге, што је значајан резултат када узмемо у обзир да је развој туризма у 2020, 2021. и до половине 2022. године због короне био доста успорен - додали су.
Како је раније казала Санела Шимун, сарадница за односе с јавношћу Туристичке организације Републике Српске, у Српској се биљежи благи пораст броја пријављених објеката за издавање смјештаја у туристичке сврхе, што је позитиван показатељ, али су непријављени објекти и даље изазов, те представљају нелојалну конкуренцију.
- Ова појава директно утиче на тачност статистике туристичког промета, приход од боравишне таксе, али и на укупну слику туризма коју желимо да унаприједимо. Број регистрованих пружалаца услуга смјештаја код физичких лица у јуну је износио 2.958 објеката са 11.229 лежаја широм Републике Српске, од чега је највећи број у Источном Сарајеву - 760, те Бањалуци 496, Требињу 225 и Бијељини 194 - рекла је Шимун.