Министарство одбране БиХ приморано је да мијења Закон о служби у оружаним снагама јер је интересовање за службу најмање у посљедњих десет година.
Тренутно Оружаним снагама БиХ фали 222 официра, 178 подофицира и 815 војника.
Примјера ради на конкурсу 2012. године за пријем у службу 300 војника се јавило 6.610 кандита. Ове године се на исти тај оглас је конкурисало једва нешто преко хиљаду људи.
Тачније, прије десет година за једну позицију се надметало 22 кандидата, док у овој години у просјеку на једно упражњено мјесто се пријављују три потенцијална кандидата.
Подаци ресорног министарства показују како се редови веома тешко занављају.
Од 2008. до данас у Оружане снаге примљено је 6.732 људи док је служба престала за њих 6.774, од чега је 1.763 припадника одишло на лични захтјев прије краја службе.
Да ситуација буде неповољнија, до 2025. године ће служба бити прекинута за 3.546 војних лица, већином официра и подофицира.
У Министарству одбране БиХ кажу како постојећи законски оквир негативно утиче на попуњеност због чега га је потребно мијењати.
Једна од највећи новина је да војник има рок до 39 године да стекне чин подофицира и тако продужи службу. Пређашњим законским рјешењем чин је морао да стекне до 35 година, или у супротном да тражи друго радно мјесто.
- Предложеним рјешењем ће се осигурати већи интерес младих особа за пријем у категорију војника из цивилства због могућности дуже каријере и напредовања у више категорије подофицира и официра - наводи се у образложењу измјењеног закона који је у фази консултација.
Обећавају како ће питање пријеме у војну службу бити поједностављено, као и да ће статус оних који су већ у служби бити бољи.
Примјера ради, војници који су ишли на подофицирску или официрску обуку умјесто досадашње накнаде, измјенама би задржали би своју плату, а и сама обука ће им бити скраћена.
- Предложена законска рјешења мотивишу професионална војна лица за наставак каријере и усавршавање. Измјенама би се испунио захтјев за интензивнијим пријемом из разлога смањења периода обуке, евидентно је и да би се више лица која су на служби у ОС БиХ пријављивало за обуку, што би подигло њен квалитет на вишиниво и Оружане снаге би добиле квалитетније обучене подофицире и официре - стоји у образложењу Закона.
Додаје се и како се са измјема неће доћи до гомилања запослених у служби нити ће требати више новца за лична примања.
Д.Товиловић