Друга посебна сједница Скупштине општине Источна Илиџа одржана је данас, а пред двадесет одборника нашло се пет тачака дневног реда.
Свих пет усвојено је већински, а Буџет за наредну годину, са својим оквиром, износи 16.600.000 КМ, док ребаланс овогодишњег износи 17.934.000 КМ.
Највише пажње привукле су тачке које су се тицале приједлога Одлуке о усвајању Ребаланса буџета, те Одлуке о измјенама и допунама, Одлуке о извршењу буџета (Ребаланс) општине Источна Илиџа за 2024. годину, као и Одлуке о усвајању и Одлуке о извршењу Буџета ове општине за 2025. годину.
Фото: Предраг Крстовић/ Центар за културу и информисање Источна Илиџа
Према ријечима начелника општине Источна Илиџа Маринка Божовића, одборници су усвајањем ових важних тачака омогућили да ова општина и живот у њој несметано функционише.
- У Буџету, који са својим оквиром износи 16.600.000 КМ, се налази низ капиталних пројеката који подразумијевају проширење саобраћајница на подручју општине, изградњу канализационе и водоводне мреже, те адаптацију и стављање у функцију изворишта Матића врело, који подразумијева реализацију пројекта са Европском банком за обнову и развој преко Министарства финансија у Влади Републике Српске. Општина се јавила на тај пројекат и то ће почетком 2025. године бити први пројекат који ће бити расписан и који ће се, надамо се, реализовати брзо, прије почетка љетње сезоне, када је недостатак воде на подручју општине и града велики проблем – рекао је Божовић по завршетку сједнице.
Што се тиче осталих ставки које подразумијевају одређења давања у Буџету општине Источна Илиџа, Божовић сматра да је важно нагласити и Буџет Центра за социјални рад ове општине који износи преко два милиона КМ.
Он је напоменуо да се у току наредне године, када је ријеч о пронаталитетној политици, може очекивати наставак суфинансирања потреба из претходне године.
- Да се, такође, потрудимо, као што смо то сваке године и радили, да ова давања по неким другим основама додатно проширимо – рекао је он.
Фото: Предраг Крстовић/ Центар за културу и информисање Источна Илиџа
Божовић је скренуо пажњу и на проблематику здравствене заштите на подручју, не само општине Источна Илиџа, него и цијеле Републике Српске.
- Ријеч о једном од јако великих изазова на које тренутна законска регулатива, која је на снази у Републици Српској, не може дати адекватне одговоре. Недостатак здравствених радника је нешто што се посебно може окарактерисати као проблем на дијелу града Источно Сарајево, узимајући у обзир близину Сарајева и тренд одласка доктора из наших здравствених установа у здравствене установе, само неколико километара даље – нагласио је он.
Како каже, овај проблем заслужује посебну сједницу на којој би се успјела, на адекватан начин, изнијети сва проблематика овог питања.
- На тој сједници бисмо, што је и најбитније, могли дати праве мјере које би требало да, кроз измјене закона и кроз склапање уговора са Фондом здравственог осигурања, нашим становницима обезбиједе много више новца за рјешавање примарне и секундарне здравствене заштите. Имати само објекте у којима су смјештене ове здравствене установе не подразумијева квалитетно и адекватно лијечење наших суграђана – рекао је Божовић.
Он се осврнуо и на раздвајање Дома здравља Источно Сарајево на Дом здравља Источна Илиџа и Дом здравља Источно Ново Сарајево, истичући да је општина Источна Илиџа предвидјела грант у износу од 200.000 КМ за суфинансирање примарне здравствене заштите кроз јавну здравствену установу, у којој је, уз општину Источно Ново Сарајево, један од оснивача.
- Уколико дође до тог раздвајања, онда ће то подразумијевати да се из Фонда здравственог осигурања, за кориснике који долазе са подручја Источне Илиџе за нову здравствену установу обезбиједи квалитетан уговор и да ради оне врсте специјалистичких и различитих услугу у оквиру примарне здравствене заштите, кроз организацију амбуланти породичне медицине, преко других сектора које је у том моменту неопходно обезбиједити. Наравно, ако дође до тога, ми ћемо се на адекватан начин са том проблематиком суочити – рекао је он, истичући да је важно апеловати на то да се оно што представља уговор Фонда здравственог осигурања са овом здравственом установом поправи, на основу реалних показатеља који показују колико становници Источне Илиџе и ове регије у току године уплате у овај фонд, а колико по осталим давањима искористе.
Фото: Предраг Крстовић/ Центар за културу и информисање Источна Илиџа
Ту се, како додаје, може пронаћи велика диспропорција – да се много више средстава уплати него што се врати.
- Морамо се борити за правединију и правичнију Републику Српску у којој ће се свим дијеловима извршити финансијска децентрализација, која ће обезбиједити и локалним заједницама и нашим здравственим установама много више новца, а на штету Буџета Републике Српске. Из простог разлога што се живот и сви проблеми са којима се сусрећу наши грађани прво дешавају у јединици локалне самоуправе и ту се ти проблеми рјешавају, па тек онда на неком вишем нивоу – јасан је Божовић.
Он се осврнуо и на пореску стопу за порез на непокретност, подсјећајући да је на иницијативу Клуба СНСД-а недавно сазвана посебна сједница, преложена и усвојена нулта пореска стопа, која је непримјенљива у складу са тренутном законском регулативом.
- Општина Источна Илиџа је на једном од претходних Привредних савјета донијела закључак да се у јануару, прије истека рока, одржи јавна расправа која ће подразумијевати одређивање стопе, која ће се кретати у законски дефинисаном оквиру од 0.06 до 0.20 одсто. На основу детаљне анализе одлучиће се која ће то пореска стопа за порез на непокретност бити за наредну годину. Полазни показатељи ће бити стопе наших сусједних општина и одређивање цијене непокретности у њима – рекао је он.
Он је објаснио и да на износ пореза не утиче само износ стопе, него и одређивање основице са којом се та стопа множи.
- Оно што се налази у саставном дијелу Буџета општине за 2025. годину је планирано на основу онога што је било у 2024. години из разлога што, ако одборници не усвоје предложену пореску стопу, по закону се примјењује стопа усвојена у претходној годину. Нико од нас не жели да тај сценари ступи на снагу. Ако дође до смањења, то ће, на расходној страни, подразумијевати укидање одређених давања, али морамо водити рачуна о одговорном, реалном и рационалним трошењу буџетских средстава – навео је Божовић.
Фото: Предраг Крстовић/ Центар за културу и информисање Источна Илиџа
Небојша Шешлија из Клуба одборника СНСД-а истакао је да одборници ове странке нису подржали тачке дневног реда данашње сједнице.