Druga posebna sjednica Skupštine opštine Istočna Ilidža održana je danas, a pred dvadeset odbornika našlo se pet tačaka dnevnog reda.
Svih pet usvojeno je većinski, a Budžet za narednu godinu, sa svojim okvirom, iznosi 16.600.000 KM, dok rebalans ovogodišnjeg iznosi 17.934.000 KM.
Najviše pažnje privukle su tačke koje su se ticale prijedloga Odluke o usvajanju Rebalansa budžeta, te Odluke o izmjenama i dopunama, Odluke o izvršenju budžeta (Rebalans) opštine Istočna Ilidža za 2024. godinu, kao i Odluke o usvajanju i Odluke o izvršenju Budžeta ove opštine za 2025. godinu.
Foto: Predrag Krstović/ Centar za kulturu i informisanje Istočna Ilidža
Prema riječima načelnika opštine Istočna Ilidža Marinka Božovića, odbornici su usvajanjem ovih važnih tačaka omogućili da ova opština i život u njoj nesmetano funkcioniše.
- U Budžetu, koji sa svojim okvirom iznosi 16.600.000 KM, se nalazi niz kapitalnih projekata koji podrazumijevaju proširenje saobraćajnica na području opštine, izgradnju kanalizacione i vodovodne mreže, te adaptaciju i stavljanje u funkciju izvorišta Matića vrelo, koji podrazumijeva realizaciju projekta sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj preko Ministarstva finansija u Vladi Republike Srpske. Opština se javila na taj projekat i to će početkom 2025. godine biti prvi projekat koji će biti raspisan i koji će se, nadamo se, realizovati brzo, prije početka ljetnje sezone, kada je nedostatak vode na području opštine i grada veliki problem – rekao je Božović po završetku sjednice.
Što se tiče ostalih stavki koje podrazumijevaju određenja davanja u Budžetu opštine Istočna Ilidža, Božović smatra da je važno naglasiti i Budžet Centra za socijalni rad ove opštine koji iznosi preko dva miliona KM.
On je napomenuo da se u toku naredne godine, kada je riječ o pronatalitetnoj politici, može očekivati nastavak sufinansiranja potreba iz prethodne godine.
- Da se, takođe, potrudimo, kao što smo to svake godine i radili, da ova davanja po nekim drugim osnovama dodatno proširimo – rekao je on.
Foto: Predrag Krstović/ Centar za kulturu i informisanje Istočna Ilidža
Božović je skrenuo pažnju i na problematiku zdravstvene zaštite na području, ne samo opštine Istočna Ilidža, nego i cijele Republike Srpske.
- Riječ o jednom od jako velikih izazova na koje trenutna zakonska regulativa, koja je na snazi u Republici Srpskoj, ne može dati adekvatne odgovore. Nedostatak zdravstvenih radnika je nešto što se posebno može okarakterisati kao problem na dijelu grada Istočno Sarajevo, uzimajući u obzir blizinu Sarajeva i trend odlaska doktora iz naših zdravstvenih ustanova u zdravstvene ustanove, samo nekoliko kilometara dalje – naglasio je on.
Kako kaže, ovaj problem zaslužuje posebnu sjednicu na kojoj bi se uspjela, na adekvatan način, iznijeti sva problematika ovog pitanja.
- Na toj sjednici bismo, što je i najbitnije, mogli dati prave mjere koje bi trebalo da, kroz izmjene zakona i kroz sklapanje ugovora sa Fondom zdravstvenog osiguranja, našim stanovnicima obezbijede mnogo više novca za rješavanje primarne i sekundarne zdravstvene zaštite. Imati samo objekte u kojima su smještene ove zdravstvene ustanove ne podrazumijeva kvalitetno i adekvatno liječenje naših sugrađana – rekao je Božović.
On se osvrnuo i na razdvajanje Doma zdravlja Istočno Sarajevo na Dom zdravlja Istočna Ilidža i Dom zdravlja Istočno Novo Sarajevo, ističući da je opština Istočna Ilidža predvidjela grant u iznosu od 200.000 KM za sufinansiranje primarne zdravstvene zaštite kroz javnu zdravstvenu ustanovu, u kojoj je, uz opštinu Istočno Novo Sarajevo, jedan od osnivača.
- Ukoliko dođe do tog razdvajanja, onda će to podrazumijevati da se iz Fonda zdravstvenog osiguranja, za korisnike koji dolaze sa područja Istočne Ilidže za novu zdravstvenu ustanovu obezbijedi kvalitetan ugovor i da radi one vrste specijalističkih i različitih uslugu u okviru primarne zdravstvene zaštite, kroz organizaciju ambulanti porodične medicine, preko drugih sektora koje je u tom momentu neophodno obezbijediti. Naravno, ako dođe do toga, mi ćemo se na adekvatan način sa tom problematikom suočiti – rekao je on, ističući da je važno apelovati na to da se ono što predstavlja ugovor Fonda zdravstvenog osiguranja sa ovom zdravstvenom ustanovom popravi, na osnovu realnih pokazatelja koji pokazuju koliko stanovnici Istočne Ilidže i ove regije u toku godine uplate u ovaj fond, a koliko po ostalim davanjima iskoriste.
Foto: Predrag Krstović/ Centar za kulturu i informisanje Istočna Ilidža
Tu se, kako dodaje, može pronaći velika disproporcija – da se mnogo više sredstava uplati nego što se vrati.
- Moramo se boriti za pravediniju i pravičniju Republiku Srpsku u kojoj će se svim dijelovima izvršiti finansijska decentralizacija, koja će obezbijediti i lokalnim zajednicama i našim zdravstvenim ustanovama mnogo više novca, a na štetu Budžeta Republike Srpske. Iz prostog razloga što se život i svi problemi sa kojima se susreću naši građani prvo dešavaju u jedinici lokalne samouprave i tu se ti problemi rješavaju, pa tek onda na nekom višem nivou – jasan je Božović.
On se osvrnuo i na poresku stopu za porez na nepokretnost, podsjećajući da je na inicijativu Kluba SNSD-a nedavno sazvana posebna sjednica, preložena i usvojena nulta poreska stopa, koja je neprimjenljiva u skladu sa trenutnom zakonskom regulativom.
- Opština Istočna Ilidža je na jednom od prethodnih Privrednih savjeta donijela zaključak da se u januaru, prije isteka roka, održi javna rasprava koja će podrazumijevati određivanje stope, koja će se kretati u zakonski definisanom okviru od 0.06 do 0.20 odsto. Na osnovu detaljne analize odlučiće se koja će to poreska stopa za porez na nepokretnost biti za narednu godinu. Polazni pokazatelji će biti stope naših susjednih opština i određivanje cijene nepokretnosti u njima – rekao je on.
On je objasnio i da na iznos poreza ne utiče samo iznos stope, nego i određivanje osnovice sa kojom se ta stopa množi.
- Ono što se nalazi u sastavnom dijelu Budžeta opštine za 2025. godinu je planirano na osnovu onoga što je bilo u 2024. godini iz razloga što, ako odbornici ne usvoje predloženu poresku stopu, po zakonu se primjenjuje stopa usvojena u prethodnoj godinu. Niko od nas ne želi da taj scenari stupi na snagu. Ako dođe do smanjenja, to će, na rashodnoj strani, podrazumijevati ukidanje određenih davanja, ali moramo voditi računa o odgovornom, realnom i racionalnim trošenju budžetskih sredstava – naveo je Božović.
Foto: Predrag Krstović/ Centar za kulturu i informisanje Istočna Ilidža
Nebojša Šešlija iz Kluba odbornika SNSD-a istakao je da odbornici ove stranke nisu podržali tačke dnevnog reda današnje sjednice.