У галерији Музеја Старе Херцеговине у Фочи отворена је изложба "Немањићи - рађање краљевине", коју је приредила Радио Телевизија Србије /РТС/ од умјетничких реквизита и костима кориштених у истоименој телевизијској серији о овој средњовјековној српској династији.
Фочаци ће до краја новембра, до када ће трајати изложба, моћи да осјете дух времена у којем су живјели њихови преци, с обзиром на то да су Фоча и Горње Подриње били у саставу српске државе Немањића од почетка до краја њихове владавине, све до пропасти Душановог царства 1373. године, када је ту област Босни припојио краљ Твртко Котроманић.
Владарске и владичанске одежде, круне, жезла, војнички оклопи од коже и метала, заставе за двоглавим орловима, лукови и стријеле, мачеви, копља, сјекире и друго оружје, као и сценографија српског покућства вјерне су умјетничке реплике, урађене уз подршку историчара и као резултат великог истраживачког рада.
На одјећи и ратним униформама доминира симбол двоглавог орла, а посебно је занимљив кожни оклоп са свиленом подсукњом и металним нараменицама. Оклоп је урађен тако да кожне коцкице чине орлово перје.
Аутор поставке и одговорни уредник Галерије РТС-а Петар Ђиновић истиче да су костими и добар дио реквизита, посебно мачеви, врхунска умјетничка дјела рађена на истовјетан начин као и у средњем вијеку.
-Реквизитер који је правио мачеве пронашао је у историјским списима како се вадила и топила руда, како су се правиле легуре и ковао мач. Он је тај поступак гледао да примени у потпуности. Костимограф ми је рекао да је посматрао икону Светог Саве и тако је направио костим који је прилагодио глумцу, а доста је и маштао, али са основама историјске грађе која му је била доступна- појашњава Ђиновић.
Он је додао да је истражујући то вријеме схватио да је суштина тадашњег друштва била морална породица и да је морал био примаран.
-Породица је била здрава и зато је то друштво и напредовало, па се држава развијала и ширила- навео је Ђиновић.
Кустос историчар у Музеју Старе Херцеговине Данко Михајловић рекао је да изложба на умјетнички начин приближава златна времена српске историје.
-Осим материјалних, површних ствари, изложба има дубљу поруку, посебно за нашу млађу публику. Поставка ће се у нашем музеју моћи погледати до 28. новембра када иде у даљи обилазак Српске- рекао је Михајловић.