Izložba TV kostima i rekvizita oživjela Nemanjićku prošlost

30.10.2019. 09:19
0
IZVOR: Srna

U galeriji Muzeja Stare Hercegovine u Foči otvorena je izložba "Nemanjići - rađanje kraljevine", koju je priredila Radio Televizija Srbije /RTS/ od umjetničkih rekvizita i kostima korištenih u istoimenoj televizijskoj seriji o ovoj srednjovjekovnoj srpskoj dinastiji.

Fočaci će do kraja novembra, do kada će trajati izložba, moći da osjete duh vremena u kojem su živjeli njihovi preci, s obzirom na to da su Foča i Gornje Podrinje bili u sastavu srpske države Nemanjića od početka do kraja njihove vladavine, sve do propasti Dušanovog carstva 1373. godine, kada je tu oblast Bosni pripojio kralj Tvrtko Kotromanić.

Slika

Vladarske i vladičanske odežde, krune, žezla, vojnički oklopi od kože i metala, zastave za dvoglavim orlovima, lukovi i strijele, mačevi, koplja, sjekire i drugo oružje, kao i scenografija srpskog pokućstva vjerne su umjetničke replike, urađene uz podršku istoričara i kao rezultat velikog istraživačkog rada.

Na odjeći i ratnim uniformama dominira simbol dvoglavog orla, a posebno je zanimljiv kožni oklop sa svilenom podsuknjom i metalnim naramenicama. Oklop je urađen tako da kožne kockice čine orlovo perje.

Autor postavke i odgovorni urednik Galerije RTS-a Petar Đinović ističe da su kostimi i dobar dio rekvizita, posebno mačevi, vrhunska umjetnička djela rađena na istovjetan način kao i u srednjem vijeku.

-Rekviziter koji je pravio mačeve pronašao je u istorijskim spisima kako se vadila i topila ruda, kako su se pravile legure i kovao mač. On je taj postupak gledao da primeni u potpunosti. Kostimograf mi je rekao da je posmatrao ikonu Svetog Save i tako je napravio kostim koji je prilagodio glumcu, a dosta je i maštao, ali sa osnovama istorijske građe koja mu je bila dostupna- pojašnjava Đinović.

On je dodao da je istražujući to vrijeme shvatio da je suština tadašnjeg društva bila moralna porodica i da je moral bio primaran.

-Porodica je bila zdrava i zato je to društvo i napredovalo, pa se država razvijala i širila- naveo je Đinović.

Kustos istoričar u Muzeju Stare Hercegovine Danko Mihajlović rekao je da izložba na umjetnički način približava zlatna vremena srpske istorije.

-Osim materijalnih, površnih stvari, izložba ima dublju poruku, posebno za našu mlađu publiku. Postavka će se u našem muzeju moći pogledati do 28. novembra kada ide u dalji obilazak Srpske- rekao je Mihajlović.

Komentari 0
Povezane vijesti
Sofija Mićević iz Foče ponovo donirala kosu oboljeloj djeci Sofija Mićević iz Foče ponovo donirala kosu oboljeloj djeci
Specijalna nagrada za Stefana Grujičića na Balkanskoj olimpijadi u Turskoj Specijalna nagrada za Stefana Grujičića na Balkanskoj olimpijadi u Turskoj
Nastavak suđenja za ratne zločine nad srpskim civilima u Jošanici kod Foče Nastavak suđenja za ratne zločine nad srpskim civilima u Jošanici kod Foče
Najčitanije
  • Ubistvo sudije Ilića
    8h 18m
    48
  • Kojić zatražio objašnjenje MUP-a o policijskoj akciji u diskoteci „Enigma“
    7h 10m
    0
  • Policija saopštila da nije upotrijebila silu tokom službenih radnji na Palama
    4h 39m
    20
  • Paljanka Sofija Škipina prvi diplomirani ekonomista sa prosjekom 10,00 u istoriji fakulteta
    8h 25m
    2
  • "Ljubav je valjda jedina stvar na svetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razlog“
    7h 58m
    0