Јапанска влада покренула је национално такмичење уз позив за изношење идеја којима би се људи подстакли да пију више након што је промjена у ставовима међу младима о алкохолу довела до пада пореских прихода.
"Саке Вива" назив је кампање, коју води Национална пореска агенција (НТА) и у којој се тражи од оних између 20 и 39 година да дају приједлоге који би помогли да се ревитализује популарност алкохолних пића, која су пала у немилост због промјена начина живота током пандемије вируса корона и међу младима.
Конкурс, који траје до 9. септембра, позива на "нове производе и дизајне", као и на начине за промовисање пијења код куће, преноси РТС.
Учесници се, такође, подстичу да истраже методе продаје користећи метаверзум, наводи локални сајт jiji.com.
НТА је саопштила да је потрошња алкохола у Јапану пала са просјечних 100 литара по особи годишње колико је износила 1995. године на 75 литара у 2020.
Смањење продаје алкохола погодило је јапански буџет и продубило буџетски дефицит.
Таксе на алкохол чиниле су 1,7 одсто јапанских пореских прихода у 2020. години, три одсто у 2011. и пет одсто у 1980.
Укупан приход од пореза на алкохол у фискалној 2020. години пао је за више од 110 милијарди јена. То је највећи пад прихода од пореза на алкохол за 31 годину, наводи Јапан тајмс.
- Пошто је рад од куће у извесној мери напредовао токомпандемије, многи људи су се можда запитали да ли треба да наставе са навиком да пију са колегама како би продубили комуникацију - рекао је званичник агенције.
Такође, дошло је до посебно оштрог пада потрошње пива, а продаја је пала за 20 одсто, на мање од 1,8 милијарди литара.