Ако је у вашој породици неко заражен корона вирусом, ово морате да знате.
Од почетка епидемије се зна да се корона вирус преноси капљично, што отежава ситауцију онима који живе са особом која је заражена. Прво на шта цијела породица треба да се припреми јесте да ће провести најмање двије недјеље у затвореном простору са преносиоцем инфекције.
Добра вијест је да се у овом случају заражавање може избјећи.
Руски научник и имунолог Валериј Черешњев открио је неколико правила која умањују шансе да се здрава особа која живи са преносиоцем инфекције зарази.
1. За болесну особу треба издвојити одвојено мјесто за спавање.
- Може се десити да кија у сну, а тако ће распршити вирус- каже научник.
2. Пацијент треба да користи одвојено посуђе. Треба да се пере посебним сунђером и одвојено од остатка посуђа.
3. Пацијент треба да суздржи од кијања и кашљања у присуству других укућана. Након што је заражени кинуо или се закашљао, потребно је дезинфиковати површине у близини, како би се спријечило ширење вируса.
4. Редовна дезинфекција и прање су такође важни. Површине треба третирати антибактеријским средствима.
5. Најважнија тачка је ношење маске, и то важи за заражене и здраве чланове породице. Највише ће помоћи да се смањи ризик од инфекције и ширење вируса у затвореној просторији.
6. Уколико у породици има дјеце, најбоље је издвојити их и преселити на неко друго мјесто.
- Дјеца су пасивни преносници заразе- објаснио је имунолог.
7. Цијела породица мора да буде у изолацији, то је обавезно.
- Сви чланови породице морају да остану код куће прије него што приме негативне тестове на корона вирус, како не би пренијели инфекцију на још већи круг људи- закључио је Черешњев.
Поштујте препоручене мјере – држите дистанцу, носите маску и избјегавајте окупљања, то је једини начин да се спријечи ширење епидемије.