Просјечна породица у Републици Српској има једно или двоје дјеце, два (пре)запослена родитеља, хронични мањак новца и времена и стотину проблема.
Наравно, породица има разних и нису све скројене по моделу “тата, мама и дјеца”.
Породица су и остарјели бака и дјед, који живе сами, јер су се дјеца и унуци расули по свијету. Породица је и када, након развода, један родитељ, а то је најчешће мајка, живи са дјецом о којој сама брине.
Породице, и то оне велике, које многи истичу као примјер, су и родитељи са петоро, шесторо или више дјеце.
– Сваки од тих облика породице је нама једнако битан, важно је да је породица здрава. Ми се, наравно, залажемо за наталитет и посебно подржавамо породице са више деце, али на крају крајева то је ствар личне одлуке сваког родитеља – каже Јелена Куртиновић, помоћник министра за породицу омладину и спорт у Влади Републике Српске.
Поводом међународног дана породице, Куртиновићева је упозорила на, како је рекла “девалвацију традиционалних породичних вриједности”, те на изазове који породицу могу “довести у ризик”, истичући да је и породично насиље један од таквих изазова.
Наравно, има и изазова материјалне природе.
– Свакој генерацији се чини да је баш њима најтеже и да “никад горе није било”, али ми као институције морамо учинити све да подржимо породице и да охрабримо младе људе који се колебају по том питању, да имају дјецу и породицу, јер је здрава породица нешто најљепше што човјек може доживјети – рекла је Куртиновићева.
Лијепо јесте, али да је лако – није.
Дакле, најчешћа породица у Српској су отац, мајка и једно или двоје дјеце. Према званичним статистичким подацима, млади у брак ступају крајем двадесетих или почетком тридесетих година живота.
Просјечна старост мајке при рођењу првог дјетета је 28 година, док друго дијете рађа, најчешће у 30. или 31. години. Просјечан новопечени тата је, отприлике, око годину двије старији од просјечне младе маме.
- Најчешће су обоје родитеља запослени, само је питање на каквим пословима и колика су њихова примања – каже Јелена Куртиновић.
Ако су примања просјечна, онда мама и тата заједно зараде таман за једну “синдикалну” потрошачку корпу, која је већ прешла цифру од 2.600 КМ.
Значи, тата и мама зараде таман за храну, рачуне, гориво, хигијенске потрепштине и понешто одјеће и обуће, углавном за дјецу.
Али, просјечна породица у Српској мора негдје и да живи, а то значи да плаћа скупу кирију за најам стана, што у Бањалуци кошта најмање 500 КМ месечно, или је “заробљена” стамбеним кредитом.
Просјечна породица у Српској има аутомобил старији од 15 година, који је, најчешће, такође купљен уз помоћ кредита.
Због свега наведеног, у већини просјечних младих породица мама и тата морају да се повремено ослоне на помоћ шире породице, а најмање један родитељ, најчешће тата, приморан је да уз редовни посао додатно ради да би попунио кућни буџет.
Пошто су родитељи (пре)запослени, дјетету треба вртић, а ту већ ситуација није бајна.
Свега 30 одсто предшколске дјеце у Српској похађа вртиће, а додатни проблем је што су јавни вртићи претрпани, а приватни прескупи.
Тако је у Бањалуци, на примјер, цијена смештаја за једно дете у јавном вртићу, прихватљивих 165 КМ мјесечно, док друго дијете имам попуст, а треће дијете из једне породице има бесплатан вртић.
- Проблем је што немамо довољно мјеста за сву дјецу. Тренутно је на чекању 850 малишана, а породице у просјеку чекају од пола године до годину дана, да би дијете добило мјесто у вртићу – каже за Српскаинфо Петар Јокановић, директор Центра за предшколско васпитање и образовање Бањалука.
Приватни вртићи су и до три пута скупљи од јавних, што је за родитеље превелик издатак, чак и ако имају субвенције од локалне заједнице, што је привилегија коју имају само Бањалучани и становници још седам општина и градова у Републици Српској . Субвенције износе од 50 до 100 КМ по дјетету, што је на цијену приватног вртића од око 400 КМ мало олакшање.
И на крају, просјечна млада породица у Републици Српској све чешће размишља о пресељењу: или из малог мјеста у којем нема ни вртића, ни играонице, ни перспективе, у Бањалуку, или из Бањалуке у иностранство.
ПОДРШКА МЛАДИМА ПАРОВИМА И ВИШЕЧЛАНИМ ПОРОДИЦАМА
У Министарству породице Републике Српске истичу да младим брачним паровима и породицама пружају подршку кроз различите програме. Тако истичу субвенцију за кредите при куповини првог стана.
– До сада смо овим програмом обухватили 5.488 корисника за шта је од почетка реализације програма, од 2008. године до данас, издвојено око 19, 5 милиона КМ – наводе из Министарства.
Подсјећају и на Закон о подршци незапосленом родитељу четворо и више дјеце, на основу којег више од 4.000 породица прима мјесечну накнаду од 750 КМ. Како истичу, ово Министарство обезбјеђује и бесплатне уџбенике за одличне ученике од петог до деветог разреда из породица са петоро и више дјеце.
Пише: Милкица Милојевић