Камала Харис уписала се у историју као прва жена потпредсједник Сједињених Америчких Држава, први Афроамериканац и први Американац азијског поријекла на том положају, након што је Џозеф Бајден, на основу пројектованих резултата, однио побједу на изборима за предсједника.
Харис (56) се сматра и очитим кандидатом за номинацију Демократске странке 2024. године, ако Бајден (78) буде одустао од другог мандата.
Рођена је 20. октобра 1964. године у Окленду у Калифорнији, а још као дијете учествовала је у демонстрацијама за људска права и пјевала у хору баптистичке цркве.
Њена мајка Шајамала емигрирала је из Индије како би студирала Беркли, гдје је срела Камалиног оца Доналда, поријеклом са Јамајке.
Њени родитељи били су истраживач и професор економије, али су и Камала и њена сестра Маја одгајане на хиндуистичкој традицији и сваке године су са родитељима посјећивале Индију.
Када је имала седам година родитељи су јој се развели, а пет година касније преселила се са мајком и сестром у Квебек у Канади гдје је научила да говори француски језик.
Занимљиво је да је током средње школе, са пријатељицом основала плесну групу.
Када је дошло вријеме за студије, вратила се у САД гдје је уписала Универзитет Хауард у Вашингтону, гдје је врло брзо ушла у Веће студената и дебатни тим.
Дипломирала је на калифорнијском Универзитету права Хастингс.
Каријеру је започела 1990. године као замјеник окружног тужиоца у округу Аламеда, након осам година постала је адвокат кривичне јединице у окружном тужилаштву у Сан Франциску, а 2000. године именована је за шефа тог одјељења и основала први Државни биро за дјечију правду.
Харис 2003. године постаје окружни тужилац у Сан Франциску, а 2010. године постаје први државни тужилац Афроамериканка у Калифорнији.
Након предсједничких избора 2016. године Харис постаје друга Афроамериканка и прва Јужноазијска Американка која је освојила мјесто у Сенату САД.
Током рада у Сенату постала је члан Одбора за националну безбједност и владине послове коморе, Одбора за обавјештајне послове, Одбора за правосуђе и Одбора за буџет.
Кандидатуру за америчке предсједничке изборе 2020. изјавила је на Дан Мартина Лутера Кинга млађег 2019. године, али је одустала од трке прије краја године.
У августу 2020. Џо Бајден најавио је Камалу Хариса за свог потпредсједничког кандидата.
Како се наводи, њено искуство у кривичном правосуђу могло би да буде од користи Бајденовој администрацији у борби за расну једнакост и реформиу полиције, преноси Ројтерс.
Харис је удата за адвоката Дагласа Емхофа, који из претходне везе има двије кћерке.
У нека од њених достигнућа спада то што је успјела да извуче из Вол Стрита 25 милијарди долара како би надокнадила штету власницима кућа у Калифорнији након финансијске кризе, добила је нагодбу од 1,1 милијарду долара против профитног ланца колеџа због оптужби за предаторске и илегалне праксе, а постала је и глас борбе против Доналда Трампа.
Позната је и по томе што је подржала неколико прогресивних политика, укључујући и Здравствену заштиту за све и ревизију ИЦЕ.
Најважније медијске мреже у САД и агенција Edison Research пројектовали су побједу Бајдена, на основу незваничних резултата, будући да је још актуелни предсједник Доналд Трамп најавио да ће на судовима да се бори како би оспорио резултате.