Рак грлића материце други је најсмртоноснији карцином који погађа жене, у свијету сваке двије минуте однесе један живот, а у БиХ, према неким истраживањима, годишње од овог превентабилног облика карцинома умре око 150 жена.
Навели су ово у разговору за "Независне новине" специјалисти гинекологије поводом Европске седмице превенције карцинома грлића материце, која је почела јуче, а истакли су да је забрињавајуће да БиХ спада у земље с високом инциденцом овог облика карцинома.
Како је у разговору за "Независне новине" рекао Мирослав Поповић, специјалиста гинекологије и акушерства у Универзитетском клиничком центру РС (УКЦ РС), према подацима Свјетске здравствене организације (СЗО) чак 12 одсто смртности код жена је изазвано овим обликом канцера.
- Овај карцином је на другом мјесту по смртности од малигних болести код жена, одмах послије карцинома дојке. Када је ријеч о Републици Српској, према подацима Института за јавно здравство РС, годишње се број новоотркивених случајева креће око 180, а умрлих око 50 - рекао је Поповић, додајући да је карцином грлића материце у 99 одсто случајева узрокован хуманим папилома вирусом (HPV).
- Он се преноси полним путем, а најчешће напада пацијенткиње које су у репродуктивном периоду, жене између 25 и 60 година - казао је Поповић, истичући да постоји активна и пасивна превенција ове болести.
- Активна превенција су прегледи и скрининзи, којима се болест открива у раној фази, а ако се открије у тој фази изљечивост је 100 одсто - рекао је Поповић, додајући да пасивну превенцију представља вакцинација против HPV-a, која још није уведена у Српској.
- Овом вакцином се вакцинишу дјевојчице до 14. године, а сад већ и до првог сексуалног односа. Има и препорука да се могу вакцинисати и одрасли, ако је HPV тест негативан - навео је Поповић. Нагласио је да се у УКЦ РС лијечење пацијенткиња које болују од овог облика карцинома врши заокружено, то јест користећи истовремено оперативни начин лијечења у комбинацији са зрачењем и хемиотерапијом.
- Нажалост имамо доста случајева и спадамо у земље с високом инциденцом карцинома грлића материце - рекао је Поповић, наводећи да је будућност лијечења овог карцином у вакцинацији.
- Ми смо ушли у процес увођења HPV вакцина, који је нажалост обустављен. Значајно би се помогло становништву уколико би се реактивирао овај процес - закључио је Поповић за "Независне новине".
Да је овај облик карцинома могуће спријечити превенцијом, за "Независне новине" је потврдио и Енис Хасановић, директор Завода за здравствену заштиту жена и материнства Кантона Сарајево, који је нагласио да с обзиром на то да је рак грлића материце превентабилно обољење, онда је и један смртни случај превише, а да према неким истраживањима у БиХ годишње има око 150 смртних исхода. Како је појаснио, ово обољење је могуће превенирати вакцинацијом, али она још није доступна у БиХ.
- У КС је 2021. године усвојен програм вакцинације с HPV вакцином, али још није имплементиран - казао је Хасановић, додајући да су у буџету КС издвојена средства у ове намјене, те да се ове године планира ући у процес вакцинације око 1.000 дјевојчица узраста од 11 до 13 година.
Додао је да ће вакцинације HPV вакцином бити бесплатна, а примаће се двије дозе.
- Примарна превенција је вакцинација, а постоји и секундарна превенција а то су прегледи и ПАПА брисеви. Ми смо у току прошле године имали 15.493 узета ПАПА бриса - закључио је Хасановић.
Редовне контроле
Рак грлића материце може се открити само редовним и правовременим контролама, поручили су из Института за здравље и безбједност хране Зеница поводом Европске седмице превенције тог карцинома. Додали су да је рак грлића материце најчешће малигно обољење женских полних органа, од којег у свијету умре једна жена свака два минута. Елма Кудузовић, руководитељка Одјељења за промоцију здравља у Институту, рекла је да је повећање броја жена које раде контролни гинеколошки преглед с ПАПА тестом прави пут ка унапређењу репродуктивног здравља, смањењу стопе оболијевања и умирања жена.