Приједлог закона о заштити, очувању и употреби језика српског народа и ћириличког писма по хитном поступку ће се у уторак, 31. маја наћи на дневном реду редовне сједнице Народне скупштине Републике Српске.
Закон истог назива већ је једном био усвојен, и то 15. септембра прошле године, на Дан националног јединства, слободе и заставе Републике Српске и Србије, али никада није ступио на снагу.
Два мјесеца након усвајања оборен је на Уставном суду Републике Српске, јер је утврђено да је неким одредбама повријеђен витални национални интерес хрватског и бошњачког народа.
Клубови та два народа у Вијећу народа Републике Српске претходно су истакли да се законом језик и писмо српског народа фаворизује у односу на језике и писма друга два конститутивна народа у Републици Српској.
Влада Републике Српске је, уважавајући став Уставног суда, у новом тексту закона, који ће се крајем маја наћи пред посланицима, изоставила дио којим су организатори културних и других манифестација које се финансирају или суфинансирају из јавних средстава обавезни да, с циљем промовисања, очувања и његовања ћириличког писма, имају лого и назив манифестације исписан на ћириличком писму, односно да уз латинични у тим случајевима морају да имају лого и назив и на ћирилици.
Такође, избачене су казне за непоштовање те законске одредбе.
Тако овог пута закон има само један члан мање, па све остало што се текста тиче фактички остаје као и прије осам мјесеци.
Законом се уређују систем заштите, очувања и начин коришћења језика српског народа и ћириличког писма у Републици Српској као нематеријалног културног насљеђа, односно културног добра од изузетног значаја, наводи се у члану 1. овог Закона, који одређује и новчане казне за кршење правила употребе ћириличног писма.
-Јединствен приступ очувању језика српског народа и ћириличког писма као нематеријалног културног насљеђа подразумијева обавезу свих органа, организација и других правних лица да, приликом коришћења ћириличког писма у правном промету, користе стандардизован облик ћириличког писма, поштујући његов интегритет и штитећи његову културну вриједност - наводи се у тексту приједлога закона.
За оне који то не буду поштовали предвиђена је новчана казна од 1.000 КМ до 5.000 КМ, а надзор над примјеном закона врше надлежни инспектори Републичке управе за инспекцијске послове.
Предвиђена је и могућност пореских и других административних олакшица за привредне и друге субјекте који у свом пословању, односно у обављању своје дјелатности одлуче да користе ћириличко писмо.