Казне 4,2 милиона због незаконитог дизања цијена

05.12.2022. 20:48
1
ИЗВОР: istokrs.com

Инспекцијске службе у БиХ у овој години изрекле су казне у износу вишем од четири милиона КМ, због непоштовања уредби Влада ФБиХ и Републике Српске о формирању цијена и маржи нафте и нафтних деривата, те основних животних намирница.

Испоставило се да су на бензинским пумпама и у трговинама током цијеле године незаконито дизане цијене. Уредбе донесене да би се грађанима олакшало усљед енормне инфлације, биле су мртво слово на папиру.

Ентитетски, кантонални, градски и општински тржишни инспектори извршили су у овој години стотине контрола. У фокусу су им били гориво и основне животне намирнице.

Резултати контрола су поражавајући. На свакој другој контролисаној бензинској пумпи утврђена је нека неправилност. Ништа боље није било ни у трговачким центрима и маркетима, чији се власници такође нису претјерано обазирали на уредбе о ограничењу цијена, а који су попут пумпаџија новчанике грађана оставили тање за стотине хиљада КМ.

Инспекцијски органи у БиХ изрекли су у овој години казне у износу од 4 милиона и 250 хиљада КМ због непоштивања уредби ентитетских влада о формирању цијена и маржи за нафту и нафтне деривате, као и основне животне намирнице – брашно, уље и шећер. Од овог износа три милиона КМ казни изречено је у Републици Српској, а милион и 250 хиљада КМ у ФБиХ.

У Удружењу за заштиту потрошача „Дон“ из Приједора сматрају да се кажњавањем постигао супротан ефекат од очекиваног. Није дошло до смањења цијена, а казне које су платили власници пумпи и трговци намирене су додатним поскупљењима, односно и њих су на крају уствари платили грађани.

- Казнене мјере су такве да трговци чини ми се свјесно крше све ово и да није страшно ни кад их казни инспекција да се то врло лако плати, јер све те казне су у суштини платили потрошачи - поручује Муриса Марић из Удружења за заштиту потрошача “Дон” Приједор.

Да се кажњавањем у малој отвореној економији попут наше, потпуно зависној од увоза, мало шта може постићи сматра и Марко Ђого са Економског факултета у Источном Сарајеву.

- Оваква информација о кажњавању привредних субјеката лијепо звучи, али дефинитивно у овом економском систему то не значи пуно и неће промијенити ништа - мишљења је Ђого.

Робне резерве којима би се могло интервенисати у кризним ситуацијама не постоје. На уредбе влада о ограничењу цијена нико се готово и не обазире. Написане казне су више погодиле грађане него оне којима су изречене. Како и када изаћи из овог зачараног круга не зна нико. А док се не пронађе излаз грађани ће сваког дана бити све сиромашнији, а трговци све богатији.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Jo 06.12.2022. 10:31
    Imaju li građani vajde od vaših kazni.vi odete oni stave iste cijene ili veće.
Повезане вијести
Спремање колача за празнике ове године ће бити скупље, цијена чоколаде за кување прешла 7 КМ Спремање колача за празнике ове године ће бити скупље, цијена чоколаде за кување прешла 7 КМ
У септембру мања производња млијека за пиће У септембру мања производња млијека за пиће
Ова дрога преплавила тржиште наркотика у БиХ Ова дрога преплавила тржиште наркотика у БиХ
Најчитаније
  • Сјећање на велике демонстрације на Грбавици
    13h 19m
    5
  • Ловац тешко повријеђен, напао га медвјед
    16h 44m
    1
  • Ана Мочевић и Александра Јововић студенти генерације на Економском факултету у Палама
    11h 17m
    0
  • Прослава или провокација: Ратне заставе у центру Бањалуке! (ФОТО/ВИДЕО)
    10h 47m
    5
  • Потврђена оптужница против мушкарца због насиља у породици
    14h 33m
    0