Климатске промјене могле би да срежу глобални економски раст за три одсто у наредних 30 година, показало је истраживање сектора за анализе и прогнозе “Ekonomist Intelidžensa” (EIU).
Климатске промјене ће вјероватно најтеже погодити Африку, Јужну Америку и Блиски исток, јер ти региони имају веће просјечне температуре и економије мање величине, што их чини рањивијим на утицај климатских промјена, наводи се у извјештају, преноси CNBC.
Међународни монетарни фонд предвиђа да ће глобални раст ове године достићи 3 процента, што је најнижи ниво од глобалне финансијске кризе.
Сједињене Државе, највећа свјетска економија, додаје се даље, такође неће избјећи утицај климатских промјена. САД би могле да забиљеже смањење стопе привредног раста за више од 1,0 посто у наредне 3 деценије усљед глобалног отопљавања.
Америчка Национална канцеларија за економска истраживања у августу је објавила да би раст по глави становника у САД могао да опадне за 10,5 процената током наредне 81 године, због очекиваног повећања температуре ваздуха широм свијета, напомиње CNBC.
– У сценарију EIU о климатским промјенама предвиђа се да ће америчка економија до 2050. бити мања за 1,1 одсто него што би била без климатских промјена – констатује се у извештају.
Недавни догађаји у Сједињеним Државама показали су да чак и у већим развијеним економијама постоје озбиљне рањивости, наглашава EIU у студији, указујући у том контексту на већу учесталост и интензитет пожара у Калифорнији.
Прошле године је у једном извјештају америчке владе наведено да ће климатске промјене коштати економију САД милијарде долара. Тај исти извјештај Бијела кућа је одбацила, објавио је Ројтерс.
Свјетски лидери се почетком децембра састају у Мадриду на конференцији Уједињених нација о климатским промјенама, на којој ће разговарати о томе како да се раст просјечне глобалне температуре ограничи на 1,5 степени Целзијуса – што је главни циљ Париског климатског споразума постигнутог 2015. године.
Сједињене Државе су, међутим, почетком овог мјесеца започеле званични поступак повлачења из Париског споразума тврдећи да он намеће “неједнак” економски терет земљама, подсјећа CNBC.