Уље је кључан састојак у кувању, али није свако подједнако здраво.
Доносимо преглед најчешће коришћених врста уља и њихових предности, како бисте лакше одлучили које да користите и можда испробали нешто ново да бисте обогатили своје кулинарске вjештине.
1. Маслиново уље
Маслиново уље је један од најпрактичнијих избора јер остаје стабилно на различитим температурама. Најздравија варијанта је екстра девичанско маслиново уље, које може помоћи у снижавању крвног притиска, смањењу упала и очувању здравља срца. Такође, богато је антиоксидансима који штите ћелије од оштећења.
2. Уље авокада
Уље авокада је одлично за кување на ниским и високим температурама. Садржи олеинску киселину, здраву масну киселину која може смањити упале и ублажити симптоме артритиса. Такође побољшава апсорпцију антиоксиданаса из поврћа и може смањити ризик од обољења десни.
3. Ланено уље
Због ниске тачке димљења, ланено уље није погодно за термичку обраду, али је одличан додатак салатама, сосовима и смутијима. Богато је омега-3 масним киселинама, посебно алфа-линоленском киселином (АЛА), која може допринети здрављу срца и снижавању крвног притиска.
4. Уље уљане репице (канола)
Ово уље садржи мало засићених масти, а богато је једноструко незасићеним мастима, слично маслиновом уљу. Такође је добар извор фитостерола, који могу смањити апсорпцију холестерола, и омега-3 масних киселина, које повољно делују на срце.
5. Бадемово уље
Бадемово уље је богато витамином Е и здравим мастима. Рафинисана верзија има високу тачку димљења и погодна је за пржење и печење, док нерафинисана има орашасти укус и најбоље се користи за салатне преливе или као додатак тестенини.
6. Орахово уље
Због ниске тачке димљења, орахово уље није погодно за кување на високим температурама, али његов богат, орашасти укус чини га одличним за преливе, сосове и маринирање поврћа. Садржи високе нивое алфа-линоленске киселине (АЛА), која је корисна за здравље срца и коже.
7. Кокосово уље
Иако популарно, кокосово уље није најздравији избор јер има висок удео засићених масти, које могу повисити ниво ЛДЛ („лошег“) холестерола и негативно утицати на здравље срца. Такође, садржи мало витамина и минерала.
8. Кикирикијево уље
Хладно цеђено кикирикијево уље садржи више хранљивих састојака, укључујући витамин Е, који је снажан антиоксиданс. Има високу тачку димљења, због чега је погодно за пржење и припрему јела на високим температурама.
Спрејеви за кување
Многи комерцијални спрејеви за кување садрже додатне састојке, попут вештачких арома и средстава против пенушања. Здравија алтернатива је коришћење бочице са пумпицом коју можете напунити уљем по сопственом избору.
Како користити уља?
Уље је корисно за различите технике кувања – од пржења и динстања до печења у рерни. Такође, спречава лепљење хране за тигањ, помаже у зачињавању посуђа од ливеног гвожђа и може бити здравија замена за путер у неким рецептима, преноси 24седам.
Савети за употребу уља:
Уља с високом тачком димљења су најбоља за пржење и стир-фрy технику.
Уља са средње високом тачком димљења користите за динстање.
Уља с ниском тачком димљења чувајте за преливе и хладна јела.
Ако уље има непријатан мирис, немојте га користити – вероватно се покварило.
Не користите исто уље више пута и не прегревајте га, јер се могу створити штетни спојеви.