Занимљива прича о колекционару чепова стиже нам из Пала, а ради се о Срђану Клачару, који већ неколико година уназад сакупља разноразне металне чепове, којих тренутно у својој колекцији има преко 2.000.
Клачар каже да се још током средњошколског образовања почео бавити овим хобијем, тако што је углавном пивске чепове, који су му се учинили занимљивим, остављао по страни, све док није сакупио првих стотину.
- Већина људи када путује, са путовања другима доноси неке сувенире, а мени су доносили чепове. Прије пар година сам почео на интернету да тражим друге људе који се баве овим хобијем и са њима да размјењујем чепове - каже Клачар и додаје да тренутно у свијету има преко 300 колекционара чепова са којима је он остварио контакт.
Поред пивских чепова, он у својој колекцији има и разне чепове са винских и флаша од сокова, а велики број чепова је са производа из иностранства.
- Временом, моји пријатељи су увидјели да сам се заљубио у овај хоби, па су сви они који су негдје путовали доносили пуне кесе разних, занимљивих чепова и поклањали ми, тако да има доста њих који су учествовали у креирању ове колекције чепова коју имам - истиче Клачар.
Клачар каже да посебну вриједност у његовој колекцији имају чепови пива, која се више не производе, те да што су чепови старији и очуванији, ти су му више дражи.
- На овом нашем малом колекционарском "тржишту" не постоје чепови веће и мање вриједности, него се мијења број за број. До сада сам направио око тридесет размјена, тако да су моји чепови завршили у Бразилу, Америци, Италији, Њемачкој, Литванији, Русији и земљама региона - истиче Клачар.
Он каже да овом врстом колекционарства планира да се бави и даље, те да бројка од 2.000 сакупљених чепова није његов коначни циљ и престанак бављења овим хобијем.
Истиче да продаја ове колекције није немогућа и да она заправо нема материјалну вриједност, али има ону сенитменталну, те вјерује да нико није спреман издвојити много новца за ту колекцију.