Колико ће коштати килограм малинa?

17.06.2025. 21:48
1
ИЗВОР: rtrs.tv

Почела је берба малина у средњем Подрињу, која ће трајати наредних мјесец дана.

Са годишњом производњом од 2.500 тона, Братунац је био водећи по производњи овог црвеног злата.

Каква ће бити овогодишња сезона и колико ће износити откупна цијена на велико?

Миомир Миловановић један је од произвођача малина. Да би имали нешто од труда и покрили трошкови производње и дневнице берачима, каже, неопходна је минимална откупна цијена од око шест марака по килограму.

- Узгајам малине 25 година, почетна цијена пет КМ, мада је могуће да буде у виша - навео је Миловановић.

У Удружењу малинара очекују цијену као у окружењу, односно у Србији, а то је између осам и 10 марака .

- Осам до 10 марака да буде та цијена, ту смо цијену имали и прије короне - истакао је Иван Стојановић, удружење малинара.

Улагања, додаје Стојановић, су огромна, пет марака треба уложити да би се произвео килограм овог воћа. Због климатских промјена и лоших цијена на тржишту ранијих година, род је десеткован.

- Имамо ситуацију да је одређен број произвођача своје засаде укинуо. Што се тиче количине она ће свакако бити преполовљена, неки максимум је 1.000 тона - истакао је Саша Симић, дипл. инжењер пољопривреде.

Ранијих година на подручју општине Братунац производња је била и до 2.500 тона. Процјена је да је за око 1.000 домаћинстава малинарство било основни извор прихода.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Сотир 18.06.2025. 08:26
    Заболе ме курац.
Повезане вијести
Олакшице при куповини горива продужене до 15. јула Олакшице при куповини горива продужене до 15. јула
Први пут у Српској већа дневница за рад недјељом Први пут у Српској већа дневница за рад недјељом
Почео упис у средње школе у Српској Почео упис у средње школе у Српској
Најчитаније
  • Нова локација за издавање личних докумената и регистрацију моторних возила у Палама
    21h 12m
    0
  • Мали Сава као симбол српског бунта против ропства
    7h 19m
    0
  • Ћосић: Нисам способан да управљам финансијама на начин на који то ради Елек
    4h 30m
    1
  • Кад загрми Невесињска пушка
    4h 14m
    6
  • ВиК Источно Сарајево: Ванредно обавјештење
    4h 56m
    0