Возачи покушавају да уштеде на сваком кораку, па и приликом куповине пнеуматика.
Многима је циљ да што више смање трошкове посједовања аутомобила, али ту треба бити опрезан како не бисте угрозили вашу и безбједност ваше породице.
Код нас се често могу наћи огласи за продају половних гума, а такав облик трговине постао је популаран због ниског животног стандарда и ниже цене оваквих пнеуматика, пише сајт Аутомобили.ба.
У Великој Британији су испитивали квалитет половних гума и дошли су до забрињавајућег резултата: од 129 појединачно прегледаних гума, чак је 75 одсто оцијењено небезбиједним.
Удружење које је спровело истраживање, TyreSafe, прогласило је ове резултате трагичнима.
-Како је могуће да су три четвртине половних гума у продаји небезбједне? С обзиром да су гуме једини дио возила у контакту са асфалтом, продавати такве гуме возачима је исто што и доводити њихове животе у опасност", рекао је Стјуарт Џексон, предсједник удружења TyreSafe.
Дакле, код куповине половне гуме можете да прођете добро, а можете и опасно да се преварите.
Слично као код куповине других половних ствари, само што у овом случају ријеч опасно треба буквално схватити.
Неки од нас не могу себи приуштити нове гуме, али ако већ купујете половне гуме, добро их проверите.
Дубина шаре у већини европских земаља је ограничена на минималних 1,6 мм, али већ тада су гуме много слабијих перформанси него нове са дубином шаре 8 мм (значајно се повећава зауставни пут у случају кочења).
Кад дубина шаре падне испод 3 мм пожељно је размишљати о промјени гума. Такође, уколико купујете половне гуме, добро провјерите да немају нека видљива оштећења, која могу утицати на њихове перформансе.