Добијање радних виза за деташиране раднике из БиХ у Њемачку поново је могуће од сљедеће седмице на задовољство привредника у БиХ, казали су из ентитетских привредних комора.
Мирсад Јашарспахић, предсједник Привредне коморе ФБиХ, казао је за "Независне" да канцеларија за визе Амбасаде Њемачке није радила од 17. марта због пандемије изазване вирусом корона, због чега је било онемогућено издавање радних виза.
-Више пута смо ургирали код наши иниституција на државном нивоу да се под хитно омогући издавање радних виза, односно да фирме за своје раднике могу предати захтјев за добијење виза, поготово зато што је у земљама региона то било омогућено- казао је Јашарспахић.
Додао је ће фирме које раде на основу деташмана сада моћи да реализују уговорене послове.
-Међудржавни споразум између БиХ и Њемачке, на основу којег 2.000 радника може свакодневно да ради у Њемачкој, због немогућности визирања био је угрожен, као и више од 100 привредних субјеката у којима су ти радници упослени- појаснио је Јашарспахић.
Миле Петровић, секретар Удружења грађевинарства и индустрије грађевинског материјала Привредне коморе РС, рекао је за "Независне" да је Амбасада Њемачке отворила термине за издавање виза од идуће седмице, а који се тек могу резервисати од 10. септембра.
-И уз додатно компликоване процедуре које су прописале надлежне институције СР Њемачке, ова одлука надлежних њемачких институција је од огромног значаја за деташирана привредна друштва из цијеле БиХ- казао је Петровић.
Додао је да је Привредна комора РС преко Министарства спољне трговине и економских односа БиХ упутила допис надлежним њемачким институцијама да се омогући продужетак рада наших радника који су већ у СР Њемачкој.
-Али, на начин да им се тај период третира као рад у оквиру девет мјесеци, а не као прекорачење овог рока, односно како би се након паузе од три мјесеца могли вратити на рад у Њемачку- рекао је Петровић.
Како истиче, деташирана привредна друштва су од великог значаја за привреду како РС, тако и цијеле БиХ, јер остварују веома значајне приходе који су на нивоу БиХ већи од 120 милиона евра, од чега на привредна друштва из РС отпада преко 45 милиона евра, а од којих се око 80 одсто по разним основама слијева у РС и БиХ.
Спасоја Албијанић, директор предузећа "Монтинг монтажа" из Бијељине, које преко деташмана послује у Њемачкој, за "Независне" оцјењује да је поновно визирање пасоша деташираних радника сламка спаса.
-Више од пола године визе се нису издавале, сигурно ће у Амбасади Њемачке бити велико загушење, јер ће сва предузећа која послују у Њемачкој кренути да аплицирају за добијење термина- истиче Албијанић.
Додао је да је ово једини вид спаса за фирме које послују у Њемачкој.
-Радници нису били у могућности добити визу, а самим тим нисмо били у могућности наставити рад- закључио је Албијанић и додао да је тешко процијенити колики су губици.
Иначе, Министарство спољне трговине и економских односа БиХ донијело је Инструкцију за расподјелу деташмана за запошљавање радника предузећа из БиХ у Њемачкој за деташманску 2020/2021. годину.
Министарство у сарадњи с надлежним органима Њемачке обезбјеђује и утврђује годишњи контингент деташмана за сваку деташманску годину, која траје од 1. октобра текуће до 30. септембра наредне године.
Деташман је посебан вид пословне сарадње између предузећа с територије једне државе које на основу склопљеног уговора с предузећем из друге државе изводи радове у тој држави.
Домаћи грађевинци већ годинама добијају деташмане за послове у Њемачкој.