Новинари који су данас у Источном Сарајеву присуствовали јавној расправи у вези са измјенама кривичног законика Републике Српске, а којим се криминализује клевета, напустили су расправу након што су предали захтјев да се овај закон повуче из процедуре.
Сличан гест виђен је и у Бањалуци прије седам дана, када је већи дио новинара напустио салу Народне скупштине Републике Српске у којој је одржана прва јавна расправа.
Тимсе су недвосмислено дали до знања шта они мисле о криминализацији клевете и увреде и репресивним мјерама које намеће Влада Републике Српске.
Као што су урадиле колеге у Бањалуци, новинари у Источном Сарајеву су прије напуштања јавне расправе предали захтјеве за повлачење овог накарадног нацрта са образложењем да новинарство није злочин, да се не смије ограничавати слобода говора, те да се хитно заустави криминализација клевете и увреде.
Главна и одговорна уредница портала „Inreview“ и чланица удружења „Umbrella“ које окупља 13 истраживачких медија Сенка Курт рекла је да овај закон мора бити повучен, јер није у складу са нашим законима, као ни са европским конвенцијама о слободи говора.
- Закон није у складу са Уставом БиХ нити са европским конвенцијама. Новинарство није злочин, слобода говора није злочин и тражимо да се овај нацрт који се односи на клевету и увреду повуче из свих процедура. Новинари и медији сматрају да се о овоме не треба расправљати, јер су предложене одредбе у потпуности неприхватљиве - рекла је Курт, након чега су сви новинари напустили јавну расправу.
Фото: capital.ba
У сали су остали грађани, представници невладиних организација и цивилног друштва, који су један по један образложили своје захтјеве, виђење и ставове.
Занимљиве опаске дошле су из реалног сектора, а које се реферишу на слободу говора радника који су жртве мобинга, злостављани на радном мјесту, а који би захваљујући овим репресивним рјешењима, тек онда остали без гласа.
- Замислите једну радницу у текстилној индустрији коју послодавац злоставља или чак сексуално искоришћава! Ако би о томе проговорила, тек онда би се нашла у проблемила, јер би због тога могла бити и кривично гоњена, ако се њен послодавац и злостављач увриједи или осјети оклеветан. Повуците закон! Одлазе вам људи из земље, ако наставите са овом репресијом, биће још горе - рекао је Дражан Пејаковић, предсједник „Радничког покрета“.
Елдин Карић, уредник портала „Žurnal.info“ рекао је да једини разлог доласка на јавну расправу тај што Влада Републике Српске новинарима уводи цензуру и затвара им уста.
- Покушавају да уведу цензуру и угуше и оно мало слободе што је остало. Ово је вапај новинара да се овакве ствари не раде и да се не уводи диктатура - рекао је Карић.